Menu Zavřeno

Jak vybrat letní a zimní pneumatiky?

Čím se řídit při výběru pneumatiky?

Dnešní automobily jsou vybaveny množstvím bezpečnostních a elektronických systémů, které detekují a vyhodnocují různé kritické situace a zajišťují bezpečnější jízdu a lepší brzdné vlastnosti. Řidiči bohužel stejně zapomínají na základní fyzikální vlastnosti. Pokusíme se vám tedy poradit jak vybrat správné pneumatiky, které mohou ušetřit spoustu peněz, i když si to třeba při jejich výběru neuvědomujete.

Jaké jsou funkce pneumatiky?

  1. Pneumatika vás drží na silnici a vedou směr – bez ohledu na stav, povrch vozovky a klimatické podmínky vám pneumatika zajišťuje stabilitu. Musí vydržet různé příčné síly, které na ní působí a držet požadovaný jízdní směr.
  2. Pneumatika nese obrovskou váhu – pohotovostní hmotnost běžného automobilu střední třídy je cca 1,7 tuny. Pneumatika ovšem váží cca 8 kg a stává se tak oporou jak jedoucího, tak stojícího automobilu. Mimo jiné musí odolat obrovskému tlaku při akceleraci a brždění.
  3. Pneumatiky přenáší výkon motoru na pohyb – kvalita pneumatiky určuje úroveň přenosu výkonu motoru a zároveň i brzdný výkon.
  4. Pneumatiky se musí dobře valit – jeli valivý pohyb rovnoměrný, tak je i jízda pohodlnější a ekonomičtější.
  5. Pneumatika tlumí – pneumatika tlumí nejrůznější nerovnosti, díky její elasticitě i pevnosti se pneumatika přizpůsobuje nerovnostem a zajišťuje komfort. Díky tlumení rázů šetří pneumatika nápravu automobilu a prodlužuje jeho životnost.
  6. Pneumatika má dlouhou životnost – moderní automobily jsou o poznání těžší, výkonnější a přiznejme si, že stav našich silnic není nejlepší. To vše má na životnost pneumatiky velký vliv. Životnost můžeme do jisté míry ovlivnit i sami, správnou údržbou, stylem jízdy i chováním k pneumatice.

Jak vybírat pneumatiky?

  1. Rozměr pneumatiky – řiďte se rozměrem, který udává výrobce v technické průkazu na daný typ disku. Je to důležité nejen kvůli policejní kontrole nebo STK, ale hlavně kvůli zachování bezpečnosti a jízdních vlastností.
  2. Styl preferované jízdy a typ automobilu – na běžné auto nevybírejte sportovní pneumatiku a naopak. Na výkonný automobil, vybírejte vysoce výkonné nebo UHP pneumatiky, neboť na komfortních pneumatikách vám bude jízda připadat méně atraktivní. Každá pneumatika je konstruována na určité typy automobilů, jejich výkon a jízdní styl.
  3. Krajina, kde nejčastěji jezdíte – představte si běžnou jízdu. Ve městě samá zácpa, časté rozjíždění, stání, nerovnoměrnost povrchu, časté přechody různých povrchů z rovného asfaltu na kostky a v létě vysoká teplota vozovky. Toto všechno pneumatika musí vydržet. Rozhodně se nevyplatí kupovat v těchto podmínkách nejlevnější pneumatiky, ale spíše volte střední pneumatiky. Jízda po dálnici je také pro pneumatiku náročná, zvláště jízda ve velké rychlosti po panelech, kde pneumatika pravidelně vjíždí na nerovnosti a trpí. Je třeba vybrat pneumatiku o které víme, že je vyrobená renomovaným výrobcem a je kvalitní ať už je to pneumatika ekonomická, komfortní nebo UHP.