Menu Zavřeno

Jak vybrat dobrý kávovar?

Čím se řídit při výběru přístroje pro lahodnou kávu?

Za posledních pár let se příprava kávy v České republice posunula k lepšímu. Češi si konečně dokáží vychutnat a především již umí ocenit kvalitně připravenou kávu. Jak ale vybrat ten správný přístroj pro lahodný mok? K tomu slouží následujících pár otázek.

Kolik kávy vypijete?

Na menší množství kávy bude stačit obyčejný french press nebo moka konvička. Tyto varianty jsou oproti kávovarům o levnější a kvalita výsledného šálku je srovnatelná. Pokud ale víte, že kávy budete potřebovat více a trváte na pravé chuti kávy, vyplatí se investovat do kávovaru.

Jaký typ kávovaru zvolit?

Pákové kávovary – tento druh nedisponuje zásobníkem na kávu. S každým šálkem kávy je nutné znovu naplnit sítko kávou. Sítko je umístěno v páce a přes něj se káva pod tlakem protlačí do šálku. Kávovary jsou většinou vybaveny také parní tryskou pro přípravu mléčné pěny. Kvalita kávy z pákového kávovaru je ovšem proměnlivá. Rozhodující je totiž množství kávy, kvalita namletí, poctivost upěchování, tvrdost vody, tlak kávovaru a spousta dalších faktorů.

Kávovary na kapsle – jsou poměrně levné, ale připlatíte si při jejich používání. Kapsle totiž nejsou levné a šálek kávy vyjde většinou nad 5 Kč. U většiny kávovarů se koupí specifické značky vlastně upisujete k tomu, že budete odebírat právě jejich kapsle. Klasickou mletou kávu si v nich nepřipravíte. Podobně, jako u automatických a pákových kávovarů, se i u kapslových můžeme setkat s parní tryskou, která umožňuje připravit mléčnou pěnu.

Automatický kávovar – nejpohodlnější varianta přípravy espressa. Pouhým stisknutím jednoho tlačítka spustíte proces od namletí kávy, upěchování, přes proces spaření až po samočištění. Ideální varianta do míst, kde se káva pije opravdu často. U těchto kávovarů si pohlídejte, aby bylo možné nastavit výšku výpusti kávy, vyhnete se problémům s velikostí šálků. Téměř každý kávovar je vybaven parní tryskou pro mléčnou pěnu a deskou pro předehřátí šálku.

Ke kávovarům lze také pořídit velké množství příslušenství od mlýnků na čerstvou kávu po odvápňovače, které prodlouží životnost vašeho přístroje.