NEJLEPŠÍ ELEKTROKOLA
Elektrokola nejedou plně za vás – elektropohon je tam jako výpomoc na dlouhé trasy nebo v případě, že už nemůžete šlapat jako dříve, ale cyklistiky a pobytu na čerstvém vzduchu se nechcete vzdát. Elektrokola jsou mimořádně oblíbená během zdolávání horských terénů a strmých kopců. Za elektrokolo se vyplatí připlatit, abyste měli opravdu spolehlivé kolo schopné delších tras, protože kvalitní baterie něco stojí. Vyšší cena by měla zaručovat i lepší brzdy. Jak tedy vybrat elektrokolo?
Jak vybrat elektrokolo?
Dojezd a kapacita baterie – baterii záleží od vaší váhy a terénu na kterém budete elektrokolo využívat. Baterie s kapacitou 15 Ah a více zvládne dojezd okolo 120 km. Baterie 10 Ah má dojezd přibližně 80 km.
Druhy – trekingové elektrokola jsou i na lesní cestičky. Jsou jakýmsi kompromisem mezi horskými koly a městskými koly. Městské elektrokola jsou určeny do města a s radostí je využívají i senioři. Častými zákazníky jsou i lidé jezdící do práce na kole, protože do kanceláře přijdou vždy svěží. Horské elektrokola jsou určeny do hor a do náročných terénů díky odolnější konstrukci. Baterii mají zpravidla vpředu kvůli vyvážení těžiště. Skládací elektrokola šetří místo.
Umístění elektropohonu – umístění vzadu se hodí na běžné silnice nebo také do mírných terénů. Výhodná může být nižší cena, ale na druhé straně je třeba počítat s tím, že elektrokolo bude vzadu těžší. Pohon na předním kole je skvělý do města, ale nikdy ho neberte do terénu, ani do mírných terénů. Elektropohon uprostřed je nejlepší, co se týče vyvážení, i proto všechny kvalitní horské elektrokola mají elektropohon právě ve středu.
Typ baterie – lithiové baterie jsou nejrozšířenější, protože mají dlouhou životnost, ale škodí jim úplné vybití, takže svůj elektrokolo s takovou baterií nenechte nikdy úplně vybít. Nikl-kadmiové baterie mají nižší kapacitu, ale potěší slušnou životností a odolností i při teplotách pod 5 ° C, navíc se dají skladovat déle i vybité. Lithium-polymerové baterie (LiPol) jsou dražší, ale s dobrou životností. Nabíjet je můžete jen nabíječkou přímo od výrobce. Nikl-metal-hybrid baterie (NiMH) rychle nabijete, ale mají kratší životnost a při teplotách pod 5 ° C přestávají správně fungovat, čímž se vlastně znehodnocují. Lithium-železo-fosfátové baterie (LiFePO) mají malou kapacitu, ale jsou cenově dostupné a některým cyklistům stačí.
Brzdy – za nejspolehlivější jsou považovány hydraulické kotoučové brzdy, které patří do vyšší třídy a jsou spolehlivé v každém počasí.