Menu Zavřeno

Jak vybrat horské kolo?

NEJLEPŠÍ HORSKÁ KOLA

Horská kola (MTB – mountain bike) patří mezi nejprodávanější, protože zvládnou polní cesty i jízdu po horských či lesních cestičkách. Pro správný výběr svého horského kola potřebujete porovnávat nejen ceny, ale především vlastnosti jednotlivých modelů. Jelikož je nabídka bohatá a na různých fórech najdete hlavně subjektivní zkušenosti cyklisty, je dobré podívat se na aktuální trendy, které mohou výrazně pomoci s výběrem nového kola.

Jak vybrat horské kolo?

Velikost kol – udává se v palcích a najdete tři různé velikosti – 26 ‚, 27,5‘ a 29 ‚. Větší 29 ‚ lépe zvládají nerovnosti a disponují menším úhlem nájezdu na překážky. Menší 26 ‚ jsou obratnější, lépe manévrovatelné a lehčí. Velikost 27,5 ‚ je jakýmsi kompromisem, ke kterému se přiklání mnozí cyklisté.

Rám kola – hmotnost horských kol se pohybuje v rozmezí od 7 kg do 15 kg v závislosti na materiálu, ze kterého je kolo vyrobené.

Odpružení horského kola – odpružené kolo je vhodné do náročných terénů; standardně je horské kolo vybavené odpružením přední vidlice. Zadní odpružení je vhodné pouze pro extrémní cyklistiku, protože to namáhá páteř.

Dámská horská kola – výrobci se snaží o pohodlnější sezení v podobě širších sedadel a v neposlední řadě je konstrukce rámu kratší.

Cenakola v cenách okolo 7000 Kč jsou určeny nenáročným cyklistům do běžnějších terénů. Kvalitnější mají například lepší brzdy a také jízdní vlastnosti, což se odráží na jejich ceně. Profesionálové a ti, kteří to myslí s cyklistikou v terénu opravdu vážně, kupují špičkové kola v cenách přes 15000 Kč. Myslete na to, že jde hlavně o vás, ne o cenovku. Koupi proto přizpůsobte vlastním potřebám a terénu.