Menu Zavřeno

Jak vybrat běžeckou obuv?

NEJLEPŠÍ BĚŽECKÉ BOTY

Mnozí se shodnou na tvrzení, že běh je nejjednodušším sportem, protože ho zvládneme úplně všichni a nepotřebujeme se pro jeho provozování nic speciálního naučit. Jediné, co potřebujete, jsou kvalitní běžecké boty, které podpoří zdraví vašich svalů a kloubů. Svou pozornost tedy musíte upřít na výběr vhodných bot právě, které budou přizpůsobené vaším požadavkům.

Jak vybrat běžecké boty?

Velikost a tvar nohy – především začínající běžci mají problémy se správným výběrem běžeckých bot, což vede k mnoha problémům (bolesti zad, modřiny na palcích, krví podlité nehty atd.). Řecký typ nohy vyžaduje vnitřní délku boty odměřenou od okraje paty po nejdelší palec. Egyptský typ nohy potřebuje boty podle velkého palce. Kvadratické nohy musí mít boty dostatečně široké, takže kupují boty o číslo větší.

Váha – výrobci vyrábějí běžecké boty s upravenými vlastnostmi pro lidi s váhou nad 80 – 90 kilo. V případě, že vážíte více, kupujte vždy jen takové boty.

Terén – běžecké boty určené na cesty (silniční) jsou určeny na běh po asfaltu, chodnících a jiných pevných plochách – chrání nohu před dopady na tvrdý povrch. Trailové jsou ideální do nezpevněného terénu, kde potřebujete pevnější svršek a lepší oporu pro své nohy. Závodní běžecké boty nikdy nekupujte na pravidelné běhání. Univerzální běžecké boty potřebují rekreační běžci, kteří si občas chodí zaběhat ve svém okolí po různorodém povrchu.

Dysfunkce – znáte dobře své nohy? Víte jak došlapujete a kterou část nejvíce zatěžujete? Nohy ve tvaru písmene ‚X‘ nejčastěji trpí pronací, nohy ve tvaru ‚O‘ supinaci – potřebujete tedy správnou oporu pro své nohy. Při koupi prvních bot doporučujeme využít služeb specializovaných prodejců, kteří na běžeckém pásu diagnostikují správný typ bot a dokáží vyrobit vložky na míru.

Doplňky – je dobré kupovat běžecké ponožky z funkčních materiálů, které se nežmolkují a nesesouvájí během běhu.