Menu Zavřeno

Nejlepší zajímavosti o sýrech

Sýr se vyrábí srážením mléka syřidlem, kyselinou mléčnou, vinným octem nebo citrónovou šťávou. Používá se mléko kravské, ovčí, kozí i mléko jiných savců. Sýry jsou opravdovým kulinářským pokladem, který nabízí nekonečné možnosti pro chuťové experimenty a gastronomické dobrodružství.

 1. Tisíce variant: Existuje více než 2000 různých typů sýrů po celém světě, každý s vlastní chutí, texturou a aromatem. Od klasických tvrdých sýrů po krémovité plísňové sýry, možností je nespočet.
 2. Místo původu: Mnoho sýrů je pojmenováno podle regionu, kde byly poprvé vyrobeny. Například Parmezán pochází z Parmy v Itálii a Gouda má svůj původ v nizozemském městě Gouda.
 3. Umění degustace sýrů: Degustace sýrů se stala skutečným uměním. Lidé, kteří se specializují na ochutnávání sýrů, jsou nazýváni turofilové. Podobně jako víno, i sýry mají své vlastní „tasting notes“.
 4. Sýr a senzorická harmonie: Kombinace sýrů s různými přísadami, jako jsou ovoce, ořechy, med nebo džemy, může vytvořit dokonalou senzorickou harmonii. Například kozí sýr a med jsou si často vzájemně doplňující.
 5. Nevěřte mýtům: Není pravda, že všechny sýry jsou nezdravé. Mnoho sýrů obsahuje významné množství vápníku a bílkovin. Samozřejmě, v míře, stejně jako u všeho, je klíčem.
 6. Plísňové experimenty: Plísňové sýry jsou někdy označovány jako „sýry šlechtěné“. Jsou vytvářeny tím, že se sýry nechají zapařit plísní, což dává vzniknout jejich charakteristické chuti a vzhledu.
 7. Rekordy ve velikosti: Největší sýr vyrobený v roce 1989 ve Wisconsinu vážil téměř 23 tun. Byl to obrovský sýr typu cheddar, který překonal dosavadní rekordy.
 8. Sýr v historii: Sýry byly oblíbeným jídlem již v antice. Starověcí Římané měli různé typy sýrů, a někteří z nich byli pověřeni produkcí sýrů.
 9. Sýr ve světové kuchyni: Sýr je klíčovou součástí mnoha kuchyní po celém světě. Je používán v italských těstovinách, francouzských sýrových platech, mexických quesadillách a mnoha dalších tradičních pokrmech.
 10. Sýr a víno: Tradiční kombinace sýra a vína je stále oblíbená. Kombinace typů sýra s odpovídajícími víny může vytvořit výborný gastronomický zážitek.

Víte také, že..

 1. Staří Řekové považovali už 1000 let př. n. l. sýr za dar bohů.
 2. V řecké hře Harfeník z období 300 let př. n. l. je zmínka o struhadle na sýr.
 3. Bible připomíná, jak se sýrem živil král David.
 4. Nejznámějším francouzským ovčím sýrem je roquefort.
 5. Z Itálie pochází zrající tvrdý parmezán.
 6. Měkký řecký sýr feta je z mléka kozího nebo ovčího.
 7. Slovenská brynza má původ v Rumunsku.
 8. Anglickým sýrům kraluje žlutý tvrdý cheddar.
 9. Balkán je proslulý ovčím sýrem kašlával.
 10. První výrobky našich syrečků vznikly roku 1772 v Hněvotíně.