Menu Zavřeno

Nejlepší zajímavostí ze světa lidí

Lidstvo je skupina neuvěřitelně rozmanitých jednotlivců s bohatou historií, kulturami a zážitky. Zde je několik zajímavostí ze světa lidí:

 1. Jazyková rozmanitost: Existuje přibližně 7 000 jazyků na světě. Přestože některé z nich jsou ohrožené vyhynutím, jazyková rozmanitost zůstává fascinujícím prvkem lidské společnosti.
 2. Genetická podobnost: Genetický kód všech lidí na světě je z 99,9 % identický. Přesto jsme výrazně odlišní ve svých vnímání a prožívání světa.
 3. Historie tisíciletí: Lidé existují na Zemi přibližně 200 000 let. Moderní homo sapiens, jak je známe dnes, se objevili před přibližně 50 000 lety.
 4. Nejstarší známá náboženství: Hinduismus je považován za nejstarší dosud praktikované náboženství, s historií sahající až do období před 4 000 lety.
 5. Průměrná délka života: Průměrná délka lidského života se v průběhu času zvýšila. Na začátku 20. století byla průměrná délka života kolem 31 let, zatímco dnes se mnoho lidí dožívá 80 let a více.
 6. První města: První známá města se objevila v oblasti Mezopotámie před více než 5 000 lety. Sumerové postavili město Uruk kolem roku 4 000 př. n. l.
 7. Vzdělání a gramotnost: Vzdělanost se v průběhu času stala globálním trendem. V roce 1820 bylo pouze 12 % světové populace gramotných, zatímco dnes je tato cifra přibližně 86 %.
 8. Kulturní inovace: Lidé vytvořili mnoho kulturních inovací, od písma po umění, hudbu, literaturu, vědu a technologii. Tyto inovace ovlivňují životy lidí po celém světě.
 9. Technologický pokrok: V posledním století došlo k ohromnému technologickému pokroku. Lidská společnost prošla revolucemi ve výpočetní technice, komunikaci, zdravotnictví a dalších oblastech.
 10. Kulturní různorodost: Svět je plný rozmanitých kultur, každá s vlastními tradicemi, jazyky a hodnotami. Tato kulturní různorodost přispívá k bohatství a barevnosti lidské společnosti.

Lidstvo je neuvěřitelně komplexní a dynamický organismus, který neustále evoluuje a přizpůsobuje se změnám. Zajímavostí ze světa lidí je nepřeberné množství, což odráží bohatství lidského zážitku a jeho schopnost přizpůsobovat se různým podmínkám.

Víte také, že..

 1. V průměru se každý rok 100 lidí udusí spolknutím jejich propisky nebo tužky.
 2. Většinou se lidé bojí víc pavouků než smrti.
 3. 35% lidí, kteří se obracejí na seznamovací agentury, již nejsou svobodní.
 4. Sloni jsou jediná zvířata zemi, která nemohou skákat.
 5. Jen 1 člověk z každých 2 miliard se dožije 116 let nebo víc.
 6. Ženy mrkají očima 2 krát častěji než muži.
 7. Fyzicky je nemožné olíznout si vlastní loket.
 8. Tvé oči jsou stejně velké jako při narození, ale tvůj nos a uši se nepřestávají zvětšovat.
 9. Kdyby byla Barbie živá, její míry by byly: 39-23-33.
 10. Američané snědí v průměru 18 akrů pizzy každý den.
 11. Rekordní dlouhověkost: Jeanne Calment z Francie žila až do věku 122 let, což ji činí nejdéle žijící známou osobou v historii.
 12. Nejvíce mluvené jazyky: Zimbabwský učitel Ziad Fazah ovládá neuvěřitelných 60 jazyků, což je světový rekord.
 13. Jedinečné tetrachromacy: Tetrachromatky jsou ženy, které mají čtyři typy receptorů pro barevné vnímání, což je jedinečný fenomén.
 14. Učitel s nejvíce studenty: Číňan Kuo Shu-jen vyučuje matematiku a má na starosti nejvíce studentů na světě – více než 3000.
 15. Vynálezce umělých ledvin: Willem Kolff, nizozemský lékař, vynalezl první umělé ledviny v roce 1943, což změnilo léčbu selhání ledvin.
 16. Fenomén fotografické paměti: Jill Price má neuvěřitelnou schopnost vzpomínat si na téměř každý den svého života od dětství.
 17. Synestezie: Někteří lidé mají schopnost spojovat smysly, například vidět barvy při slyšení hudby.
 18. Vědec v kosmu: Dr. Mae Jemison byla první afroamerickou ženou ve vesmíru v roce 1992.
 19. Žena s nejvíce tatínky: Holanďanka Charlotte Guttenberg drží rekord za nejvíce tetování zasvěcených jedinému tatéraři, více než 95% jejího těla.
 20. Synchronizované skoky: Ženy ze Svéetského svazu skákaly padákem nahé jako součást vojenského výcviku v roce 1930.
 21. Královna algoritmu: Ada Lovelace byla první programátorkou, která vytvořila algoritmus pro počítačový stroj v roce 1843.
 22. Dvojčata s odlišnou rasou: Dvojčata Lucy a Maria Aylmer pocházejí z jednoho otce a jedné matky, ale mají odlišné barvy pleti – jedna je bílá, druhá černá.
 23. Nemrtví útěk z takety: Yuri Gagarin, první člověk ve vesmíru, si vzal s sebou do vesmíru pistoli, kdyby se vrátil na Zemi a setkal se s divokými zvířaty.
 24. Slepý klavírista: Ray Charles, slavný hudebník, byl slepý od věku sedmi let, ale to mu nebránilo stát se jednou z hudebních ikon 20. století.
 25. Život bez mozku: Brit Nickolas Coke žije bez většiny svého mozku, což ukazuje flexibilitu lidského těla a jeho schopnost přizpůsobit se.
 26. Tančící plameny v rukou: Wim Hof, známý jako „The Iceman“, dokáže ovládat svoji tělesnou teplotu a tančit s plameny v rukou.
 27. První muž na měsíci: Neil Armstrong byl první člověk, který vkročil na povrch Měsíce v roce 1969 s historickým výrokem: „To je malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo.“
 28. Žijící bez srdce: Texaský veterinář Craig Lewis žil 5 týdnů bez srdce, díky umělým náhradám.
 29. Ochránce slonů: Daphne Sheldrick založila sirotčinec pro slony v Keni a stala se klíčovou postavou v jejich ochraně.
 30. Nesmrtelný Henrietta Lacks: Buňky Henrietty Lacks byly použity k výzkumu v oblasti medicíny a genetiky, i když sama zemřela v roce 1951.
 31. Žena s nejvíce dětmi: Ruská matka Valentina Vassilyeva měla celkem 69 dětí – 16 dvojčat, 7 trojčat a 4 čtyřčata.
 32. Šílenství výšek: Alain Robert, známý jako „Spider-Man“, je francouzský horolezec, který šplhal na nejvyšší budovy světa bez bezpečnostního vybavení.
 33. Jediný člověk, který přežil oběti Hirošimy a Nagasaki: Tsutomu Yamaguchi byl v obou městech během atomových bombardování během druhé světové války.
 34. Lidský Google: Kim Peek, inspiroval postavu Rain Mana, měl neuvěřitelnou schopnost zapamatovat si obrovské množství informací.
 35. Umění skákat na vodním hladině: Francouz Philippe Petit v roce 1974 přešel na drátech mezi věžemi Světového obchodního centra v New Yorku.