Menu Zavřeno

Nejlepší zajímavosti o zvířatech

Zvířata nabízejí fascinující různorodost v rámci živočišného království, a tyto zajímavosti jsou jen malým pohledem na to, jak úžasný a rozmanitý je život na Zemi.

 1. Největší zvíře na světě: Modrá velryba (Balaenoptera musculus) je největší známé zvíře na Zemi. Může dosáhnout délky přes 30 metrů a váhy až 200 tun.
 2. Nejdelší doba těhotenství: Slon africký (Loxodonta africana) má nejdelší těhotenství ze všech suchozemských zvířat. Trvá asi 22 měsíců, což je téměř dva roky.
 3. Nejrychlejší zvíře na souši: Gepard (Acinonyx jubatus) je nejrychlejší suchozemské zvíře. Dokáže běžet rychlostí přesahující 100 km/h a dosáhnout této rychlosti za pouhých pár sekund.
 4. Největší letec v říši ptáků: Albatros královský (Diomedea epomophora) má největší rozpětí křídel ze všech žijících ptáků. Může dosáhnout až 3,5 metru.
 5. Nejinteligentnější savci: Delfíni a velryby jsou považovány za jedny z nejinteligentnějších savců na světě. Mají složitou sociální strukturu, schopnost komunikace a učení se různým dovednostem.
 6. Největší koncentrace masa na světě: Krill je malý mořský korýš žijící v oceánech a je základní potravou pro mnoho mořských živočichů. I přesto, že jsou jednotlivě malí, celková hmotnost populace krilu je odhadována na několik miliard tun, což tvoří největší koncentraci živé hmoty na Zemi.
 7. Nejdelší životní doba: Želva olivová (Lepidochelys olivacea) je mořská želva, která může žít více než 100 let. Některé jednotlivci dokonce dosahují věku přes 150 let.
 8. Nejlepší imunitní systém: Rekordmanem v oblasti imunitního systému je afričtí sloni, kteří jsou odolní vůči řadě nemocí, včetně rakoviny.
 9. Největší mláďata: Mladí sloni afrického slona se rodí s váhou kolem 100 kg, což z nich dělá největší mláďata ze všech suchozemských zvířat.
 10. Nejlepší potápěči: Tělouni šedí (Halichoerus grypus) jsou excelentní potápěči. Dokážou zůstat ponořeni až 20 minut a na velkou hloubku se potápět až do 300 metrů.

Víte také, že..

 1. Kočka má v každém uchu 32 svalů.
 2. Jediný pták, který umí létat pozpátku, je kolibřík.
 3. Pštrosi strkají hlavu do písku, protože hledají vodu.
 4. Netopýři vylétávají z jeskyně vždy doleva.
 5. Orel dokáže zabít mladého jelena a ještě s ním i odletět.
 6. Některé ústřice z Karibiku umí lézt na stromy.
 7. Emu a klokani jsou na uniformách australské armády proto, že neumějí couvat.
 8. Kudlanka nábožná je jediný hmyz, který umí otočit hlavu.
 9. Mládě červenky sní denně 4,256 metrů červů.
 10. Bernardýni nenosí a nikdy nenosili soudky s rumem.
 11. V knize „O hmyzu“ přírodovědce Url N. Lanhama se dozvídáme, že reprodukční cyklus mšice je tak rychlý, že samičky se rodí již těhotné.
 12. Nejstarší akvarijní rybička se dožila 41 let. Jmenovala se Fred.
 13. Pohlaví želvy poznáte podle zvuku, který vydává. Samečci chrochtají a samičky syčí.
 14. Oči některých ptáků váží více než jejich mozky.
 15. Kočičí moč v ultrafialovém světle svítí.
 16. Slon je jediný savec, který neumí skákat.