Menu Zavřeno

Jak vybrat repelent?

NEJLEPŠÍ REPELENT

Při výběru repelentu je nutné zvážit několik kritérií. Měli bychom rozlišit, zda potřebujeme repelent proti klíšťatům nebo proti komárům, jestli ho chceme aplikovat přímo na kůži nebo oděv, jak často ho chceme aplikovat, zda chceme před hmyzem ochránit dítě nebo dospělou osobu nebo upřednostníme přírodní prostředky.

Jak vybrat repelent?

DEET – je nejčastěji se vyskytující látkou, která dobře odpuzuje komáry, mouchy, klíšťata, blechy, ovády a jiný létající hmyz. V repelentech ji najdeme v koncentracích 7-30 %, přičemž zvyšování koncentrace nezvyšuje účinek ale dokáže prodloužit dobu působení proti hmyzu (zároveň se i zvyšuje vstřebávání látky do krve). Může se aplikovat na kůži i oděv, u dětí do dvou let se nedoporučuje vůbec a u starších dětí a těhotných žen dejte přednost jiným látkám nebo použijte nízkou koncentraci. Vyšší koncentrace DEET (od 25 %) chrání před i před tropickými komáry s účinkem až 8 hodin a proti klíšťatům 4 hodiny.

Icaridin – účinnost této látky je porovnatelná s DEET, výhodou je menší dráždivost a šetrnost k oděvu a syntetickým materiálem. Na kůži se udrží trochu déle než DEET, z čehož vyplývá i prodloužený repelentní účinek. U dětí do 2 let se nedoporučuje vůbec, u starších dětí v nízkých koncentracích. Na krátkodobou ochranu postačují koncentrace 2-10 %.

Přírodní – nejlepší je upřednostnit čisté oleje např. citronelový (nejúčinnější přírodní repelent), hřebíčkový, eukalyptový, čajovníkový (Tea Tree oil). Jejich výrazná vůně dokáže velmi efektivně odpudit hmyz. K udržení repelentního účinku je třeba je aplikovat každé dvě hodiny.