Menu Zavřeno

Nejlepší zajímavostí o lidském mozku

Řídící orgán naší existence

Mozek je jedním z nejsložitějších orgánů v lidském těle, jehož funkce jsou stále předmětem intenzivního výzkumu a objevování. Jeho schopnosti jsou fascinující a stále záhadné.

 1. Hmotnost mozku: Průměrná hmotnost mozku dospělého člověka je asi 1,4 kilogramu. Poměr hmotnosti mozku k celkové tělesné hmotnosti je u lidí nejvyšší mezi všemi savci.
 2. Miliony miliard neuronů: Mozek obsahuje přibližně 86 miliard nervových buněk, nazývaných neurony. Tyto buňky jsou propojeny miliardami spojů nazývanými synapse.
 3. Aktivní myšlení: Když jsme plně bdělí, mozek generuje asi 20 wattů elektrické energie. To je dost na napájení malé žárovky.
 4. Rychlost myšlení: Rychlost myšlení mozku se pohybuje od 70 do 120 metrů za sekundu. Myšlení může být rychlejší než blesk.
 5. Řízení pohybu: Mozek je odpovědný za řízení pohybů těla. Komplexní pohyby vyžadují spolupráci různých částí mozku.
 6. Jedinečné závity: Závity na povrchu mozku, nazývané gyrusy a sulcusy, jsou jedinečné pro každého jednotlivce, podobně jako otisky prstů. Tyto závity zvyšují povrch mozku a umožňují větší kapacitu.
 7. Nepřetržitý růst neuronů: Ačkoli většina neuronů se vytvoří během embryonálního vývoje, mozek je schopen produkovat nové neurony i v dospělosti, zejména v hippocampu, což je oblast zodpovědná za paměť.
 8. Odbourávání starých vzpomínek: Mozek má schopnost „pruningu“, což znamená odbourávání nepotřebných nebo nevýznamných synapsí a spojů. Tento proces se často vyskytuje během spánku.
 9. Omezená citlivost na bolest: Mozek nemá žádné nervové zakončení a nemá citlivost na bolest. Nicméně může registrovat bolest z ostatních částí těla.
 10. Plasticita mozku: Mozek má schopnost neuroplasticity, což znamená, že se může přizpůsobit a měnit ve své struktuře a funkci v důsledku učení, paměti a zkušeností.

Víte také, že..

 1. V mozku je asi sto tisíc miliard nervových buněk, tedy asi jako hvězd v naší galaxii.
 2. Mozek muže váží asi 1500 g, ženy 1300 g. Velikost mozku ale není úměrná tomu, jak je kdo inteligentní.
 3. Mozek je velmi hladový – i když je jen dvěma procenty těla, spotřebuje až dvacet procent z celkového příjmu glukózy.
 4. Při hororech se bojíme díky zrcadlovým neuronům.
 5. Ženy jsou více emocionální proto, že mají lépe propojenou pravou emocionální a levou analytickou část. Při řešení problému díky tomu zapojují obě hemisféry, zatímco muž jen tu, které se problém týká.
 6. Sledování 3D filmů není pro mozek přirozené. Dokonce na něj může reagovat pocitem únavy, tlaku.
 7. Alkohol začne ničit mozkové buňky už pár minut poté, co ho vypijete.
 8. Za to, že se vám ranní písnička usadí v hlavě a nemůžete se jí zbavit, může to, že si mozek propojí melodii a nějakou činnost nebo vjem a pokaždé, když se s ním znovu potká, tak si to vybaví i s hudbou. Také může dojít ke vzniku „zvukového červa“, tedy rytmického kódu, který se v hlavě začne spontánně opakovat.
 9. Pokud se potřebujete soustředit, pusťte si hudbu. Vnímané zvuky z okolí zvyšují průtok krve v mozku, prokrvují ho a zvyšují koncentraci.
 10. Pocit „déja vu“ se dá vysvětlit tím, že konkrétní situace spouští v paměti podobné zážitky a mozek ji pak vyhodnotí jako stejnou, tudíž už známou.