Menu Zavřeno

Zajímavosti o lidském těle

Lidské tělo je fascinující a komplexní systém, který stojí za několika zajímavými fakty. Zde jsou další zajímavosti o lidském těle:

 1. Krevní cévy až kolem Země: Kdyby byly všechny krevní cévy v lidském těle spojeny, dosáhly by délky přibližně 100 000 kilometrů, což je více než dvakrát kolem Země v rovníkovém směru.
 2. Rychlý růst vlasů: Průměrný růst vlasů na hlavě je asi 1,25 centimetru za měsíc. To znamená, že za rok mohou vlasy vzrůst až 15 centimetrů.
 3. Oční svaly: Lidské oko má přibližně 2 miliony pracovních svalů, což umožňuje jeho pohyb a zaostření.
 4. Nepřetržitý srdeční rytmus: Srdce bije nepřetržitě po celý život. Průměrný tepový rytmus dospělého člověka se pohybuje mezi 60 a 100 tepy za minutu, což znamená, že srdce může vykonat kolem 100 000 tepů za den.
 5. Kyslík v mozku: I když mozek představuje pouze asi 2% hmotnosti celého těla, spotřebovává přibližně 20% kyslíku dodávaného krevním oběhem.
 6. Unikátní otisky prstů: Každý člověk má unikátní otisky prstů, které se nikdy neopakují. Tato jedinečnost je důvodem, proč jsou otisky prstů používány v forenzní identifikaci.
 7. Svaly obličejů: Je potřeba 17 svalů, aby se uskutečnil úsměv, a 43 svalů na způsobení mrkání. To vysvětluje, proč úsměv a mrkání mohou být tak komplexní.
 8. Teplota oka: Oko je schopno udržovat teplotu vyšší než okolní kůže. Tato vyšší teplota pomáhá minimalizovat odpar slz a udržovat povrch oka vlhký.
 9. Odbourání kůže: Každý den se odstraní až 500 milionů buněk kůže, což odpovídá hmotnosti asi 1,5 kilogramu za rok. Tělo tyto buňky neustále obnovuje.
 10. Jazyk a otisky: Jazyk má jedinečné otisky, podobné otiskům prstů. Tato jedinečnost je využívána v soudním lékařství pro identifikaci jednotlivců.

Tyto zajímavosti ukazují na to, jak je lidské tělo nejen úžasně složité, ale také plné unikátních a úžasných vlastností.

Víte, že..

 1. Muži ztrácejí asi 40 vlasů za den a ženy ztrácejí 70 vlasů denně.
 2. Ráno je člověk vyšší, než v noci.
 3. Krev projde krevním oběhem asi 1000 krát za den.
 4. V obočí je asi 500 chloupků.
 5. Průměrný lidský organismus obsahuje asi 100 miliard nervových buněk.
 6. Kosti jsou 4 krát silnější než beton.
 7. Děti rostou rychleji na jaře.
 8. Lidská lebka se skládá z 26 různých kostí.
 9. Vlasy jsou vytvořeny ze stejné hmoty jako nehty.
 10. Jazyk je nejsilnější sval v lidském těle.
 11. Typický člověk jde do koupelny průměrně šestkrát denně.
 12. Potravině trvá 7 sekund, než dosáhne z úst do žaludku.
 13. Děti mají více chuťových pohárků než dospělí.
 14. Není možné kýchat s otevřenýma očima.
 15. Při kýchnutí fouká vzduch z nosu rychlostí 160 km za hodinu.
 16. Všechny naše tělesné funkce se při kýchnutí zastaví, a to i srdeční tep.
 17. Nejmenší kosti v těle jsou v uších.
 18. Největší sval ve vašem těle je ten, na kterém sedíte.