Menu Zavřeno

Jak vybrat dobrou pračku?

Čím se řídit při výběru pračky?

Automatická pračka patří mezi základnější spotřebiče, neobejde se bez ní takřka žádná domácnost. Není proto divu, že na trhu existuje obrovská nabídka praček, mezi nimiž jsou často výrazné rozdíly. Pokud jste se právě dostali do situace, že potřebujete starý model vyměnit za nový, přečtěte si následujícího průvodce.

Jaký typ pračky zvolit?

Na výběr máte v ze dvou variant. Pračky s horním plněním a pračky s předním plněním. Z funkčního hlediska na tom jsou oba typy praček stejně, rozdíl je zejména v rozměrech. Pračky s horním plněním jsou nejlepší volbou do místností, ve kterých není příliš prostoru. Jsou totiž úzké. Jejich šířka se obvykle pohybuje kolem 40 cm. Pračky s předním plněním bývají i o 20 cm širší.

Jakou kapacitu potřebuji?

Kapacita dnešních praček se obvykle pohybuje od 3 kg až do 11 kg. Základem pro vaše rozhodování bude samozřejmě počet lidí, pro které budete prát. Osaměle žijícím jedincům obvykle postačí ty nejnižší kapacity, klasické čtyřčlenné rodiny si nejčastěji pořizují pračky s kapacitou +- 6 kg. Při praní samozřejmě nemusíte využívat plnou kapacitu pračky, v takovém případě ale počítejte se zvýšenou spotřebou.

Jaké potřebuji otáčky?

Dalším důležitým parametrem jsou maximální otáčky pračky při odstřeďování. Čím vyšších otáček dosahuje, tím lépe bude prádlo vyždímané a tím sušší prádlo z pračky vytáhnete. Nikdy sice nebude dokonale suché, pokud ale například k následnému sušení využíváte sušičku, budete ji moci mít zapnutou kratší dobu, čímž ušetříte nejen čas, ale i energie.

Kolik programů je potřeba?

Nabídka praček na trhu je opravdu široká a totéž platí o výběru pracích programů. Mnohé pračky dnes nabízejí takřka dvě desítky variant. Než však podlehnete jejich pestré nabídce, pečlivě si promyslete, zda opravdu využijete více, než nějaké 3 nebo 4 programy, na které jste zvyklí. Na druhou stranu, některé z doplňkových programů vám mohou přijít náramně vhod. Program pro alergiky dokáže zlikvidovat veškeré bakterie. Program na odstranění nejčastějších skvrn si zase poradí s obvyklými nečistotami, aniž byste museli přidávat speciální čisticí prostředek. Sportovci pak ocení programy, které dokáží impregnovat oblečení.