Menu Zavřeno

Jak vybrat stan?

NEJLEPŠÍ STAN PRO RODINU

Stanování opět nabírá na popularitě, asi si lidé uvědomují, že potřebují občas klid v přírodě se svými nejbližšími více než cokoli jiného. Jde o mimořádně jednoduchý způsob společně stráveného času, díky kterému si navzájem darujete nezapomenutelné vzpomínky. Pokud budete kempovat někde mezi ostatními, rýsují se nová přátelství a příjemná posezení.

Jak vybrat stan?

Velikost – myslete na to, že jedna osoba potřebuje alespoň 60 cm místa, což se považuje opravdu za minimum. Mnohé rodiny nakupují stany o jedno místo větší – například si tříčlenná rodina zakoupí raději stan pro čtyři, neboť již z předešlých stanování vědí, že je třeba se uvnitř i hýbat, odpočívat a ukládat své věci.

Tvar – v současnosti jsou nejoblíbenější tzv. tunelové rodinné stany. Mají nejlepší využití prostoru pro více členů. Mezi druhé nejoblíbenější patří tzv. kopulové stany hlavně proto, že je se nemusí kotvit.

Vrstvy pláště – dvouplášťové stany jsou nejpoužívanější protože se eliminuje srážení páry; vnitřní vrstva je ze vzdušného materiálu který propustí vlhkost na vnější vrstvu stanu (tzv. tropiko), kde cirkuluje vzduch. Pokud se i nějaká voda neodpaří, jednoduše steče dolů a stan zůstane vždy suchý. Jednoduché stany jsou jednoplášťové, vyráběné z funkčních materiálů.

Vodní sloupec – udává voděodolnost rodinného stanu, resp. jde o nepromokavost tkaniny ze které je stan vyroben. Nepromokavost musí být pochopitelně zachována i ve švech a všech ostatních namáhaných místech stanu. Orientačně byste měli vědět, že například při hodnotě 2000 mm je dána tkanina schopna zadržet vodní sloupec z výšky dvou metrů. Čím vyšší hodnota je udávána, tím odolnější je stan vůči vodě. V ideálním případě by měl mít rodinný stan 3000 mm. Spodní část stanu by rozhodně měla mít odolnost okolo 10 000 mm. Tropiko má mít vodní sloupec cca 4000 mm, náročnější si vybírají stan s tropikem 6000 mm.

Podlaha – často se používá vrstvený polyethylen, který působí na pohled jako nějaká fólie, ale je dostatečně odolný během běžného používání. Kvalitní stany mají polyester nebo polyamid který je lehčí, odolnější vůči promočení a má delší životnost.