NEJLEPŠÍ ŠKOLNÍ BATOH
Jednou z nejdůležitějších pomůcek pro studenty je školní taška. Pokud jde váš syn nebo dcera do prvního ročníku, určitě bude potřebovat kvalitní školní tašku, protože „prvňáčci“ mají paradoxně kvůli všem těm slabikářům a pomůckám nejtěžší aktovku. Dnes je samozřejmostí, že většina školních tašek má anatomicky provedenou zádovou část, čalouněné a nastavitelné ramenní popruhy a reflexní prvky.
Jak vybrat školní batoh?
Pro prvňáčky – aktovky mají pevnou konstrukci, díky které stabilně stojí, a to jak plné, tak prázdné. Jsou jednokomorové, dítě tedy má na první pohled přehled o celém obsahu. Vnitřní část bývá členěna posuvnou přepážkou, která napomáhá umístění těžších učebnic co nejblíže zádům. Dno je zpevněno, brání tak zašpinění a provlhnutí.
Od 3. třídy – batohy mají více komor a sportovní vzhled. Dno bývá ze silného materiálu s nožičkami. Konstrukce není pevná, při zatížení drží relativně stabilitu. Díky pevnější konstrukci stojí batoh poměrně stabilně jak plný, tak prázdný.
Velikost – nejlepší čalouněný a anatomicky tvarovaný nemůže plnit svou funkci, pokud je batoh velký a končí pod zadkem nebo naopak malý. Stejně tak, pokud si děti povolí ramenní popruhy natolik, že je batoh opět jinde než výrobce předpokládá, poté je zádový systém zcela nefunkční. Hlavním ukazatelem pro velikost je výška dítě, celková konstituce a individualita. Vhodně vybraná školní taška odpovídá svou výškou délce hřbetu dítěte, konkrétně vzdálenosti mezi křížovou kostí a rameny. Pokud vaše dítě patří mezi menší, zaměřte se na tašky, které mají výšku pod 40 cm. Pokud je spíše větší, vybírejte tašku s výškou od 40 do 41 cm.
Váha – další důležitý bod. Pro děti na prvním stupni základní školy by měla být nanejvýš okolo 1 kg, pro starší děti do 1 400 g. Většina výrobců se pohybuje s váhou okolo 1 kg. Rozmezí je 800 – 1300 gramů. Nakonec ještě zvažte povahu vašeho dítěte, týká se to zejména žáků 1. stupně. Pokud má budoucí prvňáček problém s udržováním pořádku, volte raději jednokomorový, s nímž bude mít přehled.
Materiál – dnes je běžným standardem, že se aktovky a batohy vyrábějí z nepromokavých materiálů. Není však již samozřejmé, že jejich konstrukce chrání dostatečně obsah před krátkodobým pobytem na dešti. Pokud se uzavírá zipem, je tam velká pravděpodobnost zatečení a možného znehodnocení obsahu. Podobný problém může být i se spodní částí.
Nastavení popruhů – pásy by měly být nastaveny tak, aby se horní rovina nacházela ve výšce ramen, spodní část má končit v bederní části.
Pomocný bederní popruh – výhodou jsou batohy, jejichž součástí je i takzvaný bederní popruh. Pomocí tohoto popruhu je totiž možné rozdělit hmotnost i na kyčelní kosti a odlehčit ramenům. Ramena totiž nejsou určeny k tomu, abychom si na ně něco věšeli, ještě k tomu takovou obrovskou zátěž (to je i důvod, proč domorodci nosí těžké věci na hlavě, ne na ramenou).