NEJLEPŠÍ PENNYBOARD
Dnešní mládeži se moc nechce chodit pěšky. Právě proto se velké oblibě těší dopravní prostředky, které jsou levné, kompaktní a jednoduše se ovládají. Kromě skateboardů, longboardů, či různých koloběžek a kolečkových bruslí, jsou dnes populární i pennyboardy.
Jak vybrat pennyboard?
Rozměry desky – standardně se vyrábějí v délce 22 palců (56 cm). Pokud patříte k lidem s velkým chodidlem, určitě zvolte prodloužený model s délkou 27 palců (71 cm). Kratší pennyboardy se lépe přenášejí, jsou lehčí a citlivější reagují na vaše ovládání. Delší se zas mohou pochlubit větší stabilitou. Šířka pennyboardov je prakticky jednotná a dosahuje přibližně 15 cm. Delší modely jsou o něco širší.
Rozměry koleček – nejčastěji se vyrábějí v rozměrech 59 x 45 mm nebo 60 x 45 mm. Pokud je pennyboard vybaven většími kolečky, musíte počítat s pomalejším rozjezdem. Takové kolečka jsou však při samotné jízdě rychlejší a stabilnější.
Materiál koleček – nejlevnější jsou vybaveny kolečky z PVC. Ty mají však několik nevýhod. PVC kolečka netlumí nerovnosti povrchu a mají tendenci klouzat, což může být nebezpečné. Kvalitní kolečka se vyrábějí z polyuretanu (PU), který mnohem lépe tlumí nerovnosti.
Tvrdost koleček – kolečka do tvrdosti 80A (měkčí kolečka) jsou určeny začínajícím jezdcům a lidem s nižší hmotností. Vyznačují se lepší přilnavostí a dobrým tlumením nerovností povrchu. Kolečka s tvrdostí nad 80A (tvrdší kolečka) ocení zkušenější jezdci, kteří si rádi užívají rychlou jízdu.
Ložiska – používá se klasifikace ABEC. Čím vyšší číslo za touto zkratkou následuje, tím kvalitnější ložiska jsou. Stejně byste měli však přihlížet na materiál, ze kterého jsou zhotoveny. Nejkvalitnější ložiska jsou vyrobeny z chromové oceli. Ložiska z uhlíkové oceli jsou měkčí a mnohem rychleji se opotřebují.
Nosnost – většinou se pohybuje od 75 do 100 kg. Při výběru konkrétního pennyboardu však myslete na to, zda na něm budete skákat. Pokud ano, určitě volte model s nosností alespoň o 10 kg vyšší, než je vaše hmotnost.