Menu Zavřeno

Jak vybrat nabíječku autobaterie?

NEJLEPŠÍ AUTONABÍJEČKY

Zase ráno škrábeme skla, odmetáme sníh a zmrzlýma rukama otáčíme klíčkem v zapalování. Okamžik, kdy se roztočí startér je příjemný. Víme, že za chvilku bude ve voze teplo, ale.. co když se ozve prázdné cvaknutí? Mráz, který je všude kolem, nám přeběhne i po zádech. Co teď? Startovací kabely? Sehnat někoho s autem? Zjistit si nejbližší autobus nebo vlak.. nebo zkusit nabít?

Jak vybrat autonabíječku?

Kompatibilita – před nákupem pomocníka je nutné si nejprve ověřit typ autobaterie a zjistit, zda je kompatibilní s druhem nabíjecího zařízení. Většina modelů je schopna pracovat se všemi druhy článků, existují ale i výjimky, jež dovedou nepříjemně překvapit.

Nabíjecí napětí – nejdůležitějším kritériím pro samotnou volbu správného produktu představuje nabíjecí napětí. To se liší podle typu dopravního prostředku. Před koupí je tak dobré zajistit, aby hodnoty napětí seděly, v opačném případě totiž nebude zařízení funkční.

Maximální dobíjecí proud – dobíjecí proud udává, jak rychle dojde k plnému dobití akumulátoru. Maximální hodnota by měla činit zhruba desetinu kapacity autobaterie. Zásobník o kapacitě 50 Ah může být dobíjen maximální proudem 5 A.

Maximální kapacita baterie – zásadní roli hraje také parametr maximální kapacity akumulátoru, již je schopna nabíječka doplnit za rozumný čas. Případný výběr slabší nabíječky může zapříčinit, že baterie se bude nabíjet příliš dlouho, případně že zařízení nebude schopno článek dobít. Obecně platí, že je vhodné raději volit takový stroj, jenž nabízí dostatečnou rezervu, aby bylo zaručeno rychlé a pohodlné dobití.

Dodatečné funkce – význam mají i dodatečné funkce, jež bývají nedílnou součástí většiny novějších nabíječek. Nejvýznamnější pomocí se může stát především funkce záchrany zásobníku, umožňující oživení zcela vybitého akumulátoru. Nabíječka vyšle do baterie silné proudové pulsy, jež vedou k obnovení její provozuschopnosti.