Menu Zavřeno

Jak vybrat gramofón?

NEJLEPŠÍ GRAMOFON

Gramofony neztratily své kouzlo ani po všech těch letech. V dnešní době digitální komprese zvuku je poslech zanechané od tebe hudby nevídaným zážitkem. Moderní gramofony představují dokonalou syntézu nostalgie a moderní technologie. Obliba gramofonů má v současnosti stoupající tendenci, a tomuto faktu se výrobci přizpůsobují rozšiřováním nabídky. Aktuálně je na trhu velké množství modelů s různými charakteristikami a specifikacemi. Následující řádky mají za úkol usnadnit orientaci na současném trhu s gramofony.

Jak vybrat gramofon?

Očekávání – prvním krokem je rozmyslet si, pro jaký účel chcete gramofon používat. Příležitostné přehrávání LP desek v pohodlí domova klade na gramofon jiné nároky, jako v případě, že potřebujete profesionální přístroj do nahrávacího studia. Tímto nárokům odpovídají i ceny. Pokud si přejete nahrát své LP desky do digitální (mp3) podoby, vybírejte z modelů, které podporují připojení USB nebo SD karty.

Gramofony s možností volby rychlosti otáček (33, 45 nebo i 78 otáček) umožňují přehrávat všechny běžné typy LP desek.

Pohon – v praxi se setkáváme s dvěma typy pohonu – řemínkovým a přímým pohonem. Řemínkový pohon je obvykle řešením levnějších modelů gramofonů. Jde sice o jednoduché a levné řešení, ale nese s sebou i nevýhody v podobě drobného kolísání otáček a opotřebovávání. Přímý pohon je dražší, ale stabilnější variantou. Při tomto typu je gramofon poháněn magnetem, což zlepšuje zvukové vlastnosti gramofonu.

Ramínka a přenosky – gramofony používají dva typy ramínek, na které se upevňuje přenoska s jehlou – rovné a zahnuté. Rovné ramínka lépe zapadají do drážky a výsledný zvuk především u starších desek nepřeskakuje. Při poslechu novějších desek je vhodné mít gramofon se zahnutými ramínky, které se svým tvarem postarají o maximální kvalitu výsledného zvuku.