Menu Zavřeno

Jak vybrat rotoped?

NEJLEPŠÍ DOMÁCÍ ROTOPED

Cyklistika je skvělou aktivitou nejen pro mladší ročníky, ale i pro starší. Udržování dobré kondice je klíčové pro naše fyzické, ale i psychické zdraví, bez ohledu na věk. Právě proto je rotoped tak populární u všech věkových skupin – doma ho mají i ti, kteří na kole příliš neumí, protože na rotopedu neřešíte své cyklistické schopnosti.

Jak vybrat rotoped?

Účel  – pokud chcete používat rotoped jen příležitostně, vystačíte si pravděpodobně s levnějším modelem (například když venku prší nebo chodíte primárně celoročně do fitka a chcete se jen občas projet). Lepší model vyberte, když chcete aktivně jezdit.

Funkce – displej by měl ukazovat alespoň základní funkce, jako je ujetá vzdálenost v kilometrech, čas jízdy na kole, a také aktuální rychlost. Bonusem jsou další funkce (spotřebované kalorie, snímač tepu aj.). Množství funkci se odráží i na ceně, ale čím více informací budete vědět z displeje vyčíst, tím více poznáte své tělo a vlastní limity.

Sedadlo – standardem je dnes už alespoň nastavení výšky sedáku, aby se vám sedělo co nejpohodlnější a nemusela trpět vaše páteř. Nejlepší rotopedy mají nastavitelný i sklon sedáku, pro zajištění maximálního komfortu při dlouhé jízdě. Vyšší lidé by si měli živě vyzkoušet maximální výšku sedáku, aby ještě před koupí zjistili, zda jim sezení na konkrétním rotopedu vyhovuje.

Brzdy – existují čtyři druhy brzd: čelisťové, pásové, magnetické a indukční. Čelisťové a pásové jsou konstrukčně jednodušší, hlučnější a méně spolehlivěji zejména co se týče bezpečnosti. Magnetické a indukční jsou novější druhy brzd a jsou tišší, výkonnější a spolehlivější.

Pedály – některé modely mají pás na uchycení chodidla, což je pohodlné a bezpečnější (neklouže vám noha, což eliminuje sklouznutí a uhození se do nohy). Bezpečnostní pásy na uchycení chodidel tedy berte jako plus.

Ovládání zátěže – stále jsou v nabídce i rotopedy s klasickým ovládáním zátěže, pomocí tradičního kolečka, kterým otáčíte a tím přidáváte zátěž. Modernější rotopedy nabízejí možnosti nastavení zátěže elektronicky na displeji.