Menu Zavřeno

Jak vybrat kočárek?

Jak vybrat kočárek?

Životní styl – je důležité v jakém prostředí a jakým životním stylem žijete. Do terénu se hodí odolný kočárek, který díky odpružení (ideálně všech kol) bude pro dítě pohodlnější. Vhodné jsou také velké, nejlépe nafukovací kolečka. Ve městě pak bývá hlavním požadavkem jednoduchá ovladatelnost a je dobré zvolit kolečka otočná o 360 °. S tříkolkami se většinou lépe manipuluje, avšak do terénu praktické nejsou. Pokud často cestujete automobilem, je vhodný lehčí kočárek s možností jednoduchého rozložení a složení. Pokud plánujete, že budete chtít s kočárkem provozovat inline bruslení, bude se hodit kočárek s ruční brzdou. Při rychlé jízdě je potřeba přední kola zaaretovat, proto při výběru vždy zkontrolujte možnosti a funkčnost aretace kol.

Pohodlí a bezpečnost – pokud výrobce uvádí, že je při kočárku dodržena norma CSB EN 1888, můžete si být jisti, že jde o bezpečný výrobek. V kamenném obchodě je dobré zkontrolovat kvalitu brzd.  Vybírejte kočárek s dostatečně prostornou hlubokou korbou. Pro přenášení miminek je praktické, pokud je možné korbu snadno vycvaknout. Pohodlí zvýší také možnost polohování rukojeti. Změnu směru jízdy dítěte uvítáte když proti vám svítí slunce, je nepříjemný vítr nebo déšť, ale ne všechny modely umožňují polohovat i rukojeť.

Kompatibilita a praktičnost – nejčastěji lidé volí kočárek kombinovaný. Upřednostněte kočárek, u kterého je možné všechny části potahu odepnout a vyprat. Důležitá je i velikost úložného prostoru pod kočárkem např. pro plenky.

Typy kočárků – hluboké, sportovní, kombinované a lehké (tzv. golfové). Dítě bude nejprve potřebovat kočárek hluboký, který mu bude sloužit do cca 8 měsíců. Potom následuje sportovní kočárek s polohovatelnou sedačkou, který dítě využije asi do dvou let věku. Golfové slouží k přepravě větších dětí od 2-4 let. Charakteristická je pro ně velmi nízká hmotnost a skladnost. V současnosti však již většina rodičů nekupuje všechny tyto kočárky zvlášť, ale volí tzv. kombinovaný. Tedy podvozek, na který lze umístit vaničku hlubokého kočárku, sedací část sportovního kočárku a také autosedačku pro nejmenší děti (0-13 kg).

Hluboký kočárek – je určen pro novorozence a děti do cca 8 měsíců. Děti se v něm cítí dobře, protože je velký, prostorný, má velká kola a pružení. Nevýhodou je, že je i navzdory vysokým pořizovacím nákladům je neskladný, těžký a je ho možné využít poměrně krátce. Některé větší děti z něj vyrostou i před dovršením šestého měsíce. I z tohoto důvodu většina výrobců nevyrábí čistě hluboké kočárky, ale umožňuje možnost jejich přestavení na sportovní verzi ve chvíli, kdy dítě z korby vyroste.

Sportovní kočárek – jsou určeny pro děti, které samy sedí, nebo pro ty, které se již nevejdou do korbičky. Polohovací sedačka umožňuje nastavení i do polohy vleže. Tyto kočárky často disponují velkými odpruženými koly, které jsou vhodné do terénu. Sportovní kočárky jsou většinou lehké a dají se jednoduše složit do auta.

Kombinované kočárky – multifunkční kočárek v sobě zahrnuje hluboký kočárek pro nejmenší miminko i sportovní pro starší děti a vydrží dítěti víceméně po celé dětství.

Golfové kočárky – k přepravě na kratší vzdálenosti. Jsou lehké, snadno se skládají a rozkládají, ideální do dopravních prostředků. Nejsou však vhodné na dlouhé cesty. Většinou mají kolečka bez odpružení, opora zad není dostatečná a pro dítě je tak dlouhá jízda v něm nepohodlná. Malé kolečka také nejsou vhodné do terénu nebo sněhu.