Menu Zavřeno

Jak vybrat dobrý tablet?

Čím se řídit při výběru tabletu?

Využíváme je doma, v práci, ve škole, na cestách i při relaxu v parku. Nezabírají tolik místa jako notebooky a jsou přehlednější než mobilní telefony. Pokud ještě nepatříte mezi majitele tohoto chytrého zařízení, přečtěte si následující řádky a vyberte při nákupu model, který splní vaše očekávání!

K čemu budete tablet využívat?

Zdánlivě jednoduchá otázka. Pokud si však nevyjasníte odpověď, může pro vás být výběr tabletu zbytečně složitý. Snadno se také může stát, že zaplatíte spoustu peněz za zařízení, u kterého ani zdaleka nevyužijete všechny jeho možnosti. V opačném případě zase ušetříte pár stokorun, při práci s tabletem si ale budete zoufat nad jeho pomalostí.Obecně platí, že jiný tablet ocení student na střední škole, který bude chytré zařízení využívat k zaznamenání poznámek a k paření her a jiný tablet bude vhodný pro maminku na mateřské, která chce převážně brouzdat internetem a hledat inspiraci od ostatních žen.

Jak velký tablet koupit?

Dotykové tablety na trhu vyplňují mezeru mezi chytrými telefony a výkonnými notebooky. A velikost jejich úhlopříčky tomu odpovídá. Startuje přibližně na 6“ a končí zhruba u 11“, ale nebudete mít problém na trhu najít i tablety s úhlopříčkou mnohem vyšší.

Nejčastěji kolem sebe narazíte na tablety přibližné velikosti 7, 8 a 10“. I když se tento rozdíl může zdát nepatrný, pokud si vedle sebe tyto dva tablety položíte, více než 7cm rozdíl rozhodně poznáte (1 palec totiž odpovídá 2,5 centimetrům).

Rozlišení a typ displeje

Při nákupu tabletu se rozhodně zaměřte také na jeho displej. Jelikož si se sebou tablet můžete vzít prakticky kamkoliv, může se vám snadno stát, že se s ním ocitnete na světlém místě (např. v parku, u moře, na zahradě) a díky sluníčku nebude tablet dobře čitelný. Pokud si však pořídíte zařízení s dobrými pozorovacími úly a s kvalitním displejem (např. IPS panelem), problém by měl být ta tam. Méně kvalitní displeje u příliš levných tabletů mohou mít horší pozorovací úhly a barvy mohou působit vybledle. S takovými tablety si pak zejména v otevřeném prostranství příliš zábavy neužijete.

Rozhodně si povšimněte také rozlišení daného displeje. Čím je větší úhlopříčka tabletu, tím je vhodnější vyšší rozlišení. Na tabletu s 11“ úhlopříčkou se vám totiž filmy v rozlišení 800×480 rozhodně příjemně sledovat nebudou. Naopak není problém pořídit tablety s rozlišením 1280×800, 1920×1080 či 1366×768 pixelů a čím dál častěji se na trhu objevují i modely s ultravysokým rozlišením (2732 x2048). S takovými zařízeními už bude zábavou sledovat oblíbený seriál, film nebo pařit nejnovější hru.

U menších tabletů – do úhlopříčky 8“ narazíte běžně na rozlišení 1024 x 600 nebo 1280×800 pixelů, což je pro tuto velikost displeje dostačující hodnota.

Jaký zvolit procesor, RAM a uživatelskou paměť?

Na trhu existuje obrovské množství různých tabletů. Liší se od sebe značkou, rozdílnými parametry procesoru, interní pamětí i pamětí RAM a odlišný je také jejich vzhled. Výběr značky a vzhledu necháme pouze na vašich preferencích. Někomu se bude líbit sněhově bílý tablet, druhý sáhne po elegantním kovu a třetí po klasické černi.

Díky tomu, že jsou tablety i módní záležitostí, nebudete mít problém najít také hravější varianty – růžová, modrá, červená, žlutá, fialová atd. U renomovaných značek (Apple, LG, Samsung, Dell, Lenovo apod.) čekejte vyšší cenu, ale také celkově lepší kvalitu zpracování (displejem počínaje, plasty či kovem konče) a očekává se i delší životnost celého tabletu.

Co byste však při výběru rozhodně neměli podcenit je velikost pamětí a typ procesoru. Čím rychlejší procesor a vyšší paměť, tím vyšší cena tabletu. Pokud však patříte mezi náročné uživatele, chcete hrát hry, předvádět na pracovních schůzkách vyšperkované prezentace a nespokojíte se pouze s brouzdáním po internetu a čtením e-knih, rozhodně byste na těchto parametrech neměli šetřit.

Výdrž baterie

Znáte to, vybije se vždy, když ho nejvíce potřebujete. Tento zákon schválnosti jistě znáte z běžného používání notebooku či mobilního telefonu. Stát se vám to ale může i v případě využívání tabletu. Pokud už teď víte, že budete s tabletem především cestovat a nebudete mít neustále přístup k elektrické energii, sáhněte rovnou po tabletu s vysokou kapacitou baterie.

Čím vyšší kapacita baterie bude, tím delší by měla být také výdrž tabletu, ale vyšší bude pravděpodobně i jeho cena. Běžný provoz na tabletu s nižšími pořizovacími náklady je kolem 4,5 – 10 hodin. U dražších modelů však můžete narazit i na výdrž přesahující 18 hodin.

Speciální tablety

Označením speciální tablety myslíme především tablety dětské. Výrobci si jasně uvědomili, že dotyková zařízení využívají mnohem častěji také stále menší děti. Proto např. značka GoGEN vyslali na trh tablety s dětským rozhraním plným zajímavých aplikací, které dítěti pomáhají zapojit kreativní myšlení, učí ho cizím jazykům nebo třeba zákonům první pomoci.

Tyto dětské tablety jsou vybaveny i kreslícími pery, silikonovými pouzdry proti pádu nebo praktickými držáky do auta, či stojánky na stůl. Skvělý je také rodičovský modul, díky kterému mohou rodiče vybírat, které aplikace a funkce se jejich dětem na tabletu zobrazí. A omezit mohou také dobu, po kterou dítě tablet může využívat.