Menu Zavřeno

Nejlepší zajímavostí o Harry Potterovi

Zajímavosti o Harry Potterovi: kouzla, přátelství a magický svět

Harry Potter se stal nejen literárním fenoménem, ale také kultovním jevem, který zasáhl čtenáře všech věkových kategorií a vytvořil bohatý a kouzelný svět, který překročil hranice knih.

 1. Vznik Harryho Pottera: Britská autorka J.K. Rowling vymyslela postavu Harryho Pottera během cesty vlakem z Manchesteru do Londýna v roce 1990.

 2. Název „Quidditch“: J.K. Rowling vymyslela název pro oblíbený koulový sport v knize, Quidditch, na začátku zasedání v kavárně.

 3. Významné vzory: Postavy z Harryho Pottera jsou často inspirovány skutečnými lidmi nebo postavami z literatury. Například profesor Severus Snape byl inspirován skutečným učitelem Rowlingové.

 4. Jazyk vážení mrtvích: Rowling vytvořila jazyk zvaný „Mermish“ pro postavy, které mluví pod vodou. Mermish je vytvořený jazyk, ale Rowlingová vytvořila překlad a gramatiku pro konzistenci.

 5. První Hagridův výskyt: Hagridův první výskyt v knize je ve skutečnosti nečitelný kvůli podráždění od paprsků Voldemorta, které dostal, když byl studentem v Bradavicích.

 6. Symbolika čísla 7: Číslo 7 má v sérii Harryho Pottera silnou symboliku. Existuje 7 knih, 7 ročníků na Bradavicích a 7 hlavních postav ve Včelím včelí.

 7. Harryho vizuální design: Na ilustracích v prvním vydání knihy „Harry Potter a Kámen mudrců“ měl Harry černé vlasy. Teprve později, když se Daniel Radcliffe stal hvězdou filmů, byla Harryho postava znázorněna s hnědými vlasy.

 8. Očarující filmová hudba: Skladatel John Williams vytvořil ikonickou filmovou hudbu pro první tři filmy série. Jeho „Hedwig’s Theme“ se stala symbolem celé série.

 9. Nejvíce překládaná kniha: První kniha série, „Harry Potter a Kámen mudrců“, je nejvíce přeloženou knihou série. Byla přeložena do více než 80 jazyků.

 10. Magie v reálném životě: J.K. Rowling vytvořila obrovský zájem o literaturu a čtení. Knižní série Harryho Pottera inspirovala miliony čtenářů po celém světě k objevování magie psaného slova.

Víte také, že..

 1. Celkem deset druhů draků se objevilo v knížkách o čarodějnickém učni!
 2. Smrtijedi se původně neměli jmenovat smrtijedi, ale rytíři pálení (The Knights of Walpurgis).
 3. Harryho hůlka je vyrobena ze stejného materiálu jako ta Voldemortova. Ale obsahuje část ocasu okřídleného koně Thestrala. Jako jediná!
 4. Uršule bylo v době natáčení 37. Na svůj věk rozhodně nevypadá!
 5. Tetování Siriuse Blacka je z Ruska! Konkrétně pak od gangů v ruských vězení.
 6. Sedm sov si ve filmech o Harry Potterovi zahrálo Hedviku. Většina z nich byli soví pánové, kteří jsou bělejší než samičky.
 7. Maskéři si při tvorbě Harryho jizvy na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemohli. Známou jizvu totiž museli „namaskovat“ hned 5800x!
 8. Představitel Draca Malfoye, si rád dopřává sladké. Štáb musel zašít kapsy na jeho hábitu, aby během natáčení nejedl.
 9. Čtyřicet koček se používalo na nejrůznější triky a efekty Dolores Umbridgeové.
 10. Pátý díl této série, měl původně přinést jinou zápletku. Tím, kdo měl umřít, totiž nebyl Serious Black, ale Arthur Weasley.