Menu Zavřeno

Jak vybrat dobrý mobilní telefon?

Čím se řídit při výběru mobilního telefonu?

Řešíte nákup nového mobilu? Váháte, zda koupit Android či Windows? Po následující exkurzi do světa mobilních telefonů vám bude jasno. Představíme svět současných mobilních telefonů – od přístrojů pro nejnáročnější, až po modely pro ty, kteří nedají dopustit na tlačítkové přístroje.

Stylovka pro nejnáročnější

iPhone od Apple je už po řadu let synonymem toho nejlepšího, co lze na trhu se smartphony koupit. Špičkové materiály, kvalitní hardware, množství inovací i úžasný displej. To vše dělá z iPhonů hit současnosti. iPhony jsou vybaveny operačním systémem iOS. Ten je skvěle vyladěný, rychlý a jen málokdy narazíte na nějaký zásek apod. Součástí iOS je i Apple Store, ve kterém naleznete nepřeberné množství aplikací, které si můžete zdarma nebo za poplatek stáhnout do svého mobilu. Celý iOS je navržen tak, aby byl pro uživatele maximálně jednoduchý, takže i technicky méně zdatný jedinec si s ním bez problémů poradí. Jednoduchost a uzavřenost sytému ale zároveň přináší své nevýhody. Uživatelské možnosti nastavení jsou výrazně limitovány, technicky zdatní jedinci si tak s iPhonem příliš srandy neužijí.

Všestranný smartphone s bohatou nabídkou aplikací

Google Android je nejrozšířenější a také nejvšestrannější mobilní operační systém. Do svých přístrojů ho instalují takřka všichni výrobci, nabídka telefonů s Androidem je tak opravdu široká. A proč jsou androidí telefony tak oblíbené? V první řadě je to bohatá nabídka aplikací a her, které si můžete stáhnout z Play Store. Oceňovanou výhodou je i otevřenost a modifikovatelnost systému. Android si tak můžete takřka libovolně upravit k obrazu svému, čehož využívají nejen mnozí uživatelé ale i výrobci.Z této výhody však plyne i jedna nevýhoda – tzv. roztříštěnost systému. Občas se zkrátka stane, že váš mobil nebo verze systému není kompatibilní s některou aplikací nebo tato nefunguje korektně.

Stejný operační systém v mobilu i PC

Díky mobilním Windows to není problém. První pokus o sjednocení přinesl už Windows Phone 8 a nejnovější Windows 10 Mobile již nabízí takřka stejný základ, jako desktopový Windows. Pokud si navíc přikoupíte tzv. display dock, můžete k telefonu připojit monitor, klávesnici, myš, popř. jiné USB zařízení. Mobil vám tak do značné míry dokáže nahradit počítač.Nevýhodou mobilních Windows je jejich malá rozšířenost a s tím související slabší nabídka aplikací. Pokud tedy budete k Windows Mobile přecházet z iOS či Androidu, připravte se na to, že některé vaše oblíbené programy nemusíte sehnat.

Kvalitní fotoaparát

Foťáky smartphonů se kvalitou stále více přibližují levnějším kompaktním fotoaparátům. Při výběru se jistě nejprve podíváte na množství megapixelů, které u dnešních mobilů dosahuje i více než 13 MPx. Ve skutečnosti není rozlišení až tak klíčové, myslete však na to, že minimem pro pořízení hezkých snímků je cca 5 MPx.  Při fotografování samozřejmě záleží i na ostření. Zaostřovat můžete buď manuálně nebo automaticky. Důležitá je samozřejmě i rychlost ostření. Někteří výrobci proto vsadili na laserové zaostřování, které slibuje nejen zvýšení rychlosti, ale i přesnější ostření za šera.

Rychlý mobilní internet

Pokud byste na svém smartphonu rádi využívali mobilní internet, rozhodně si kupte telefon podporující 4G LTE internet. Ten přináší oproti předchozímu 3G internetu obrovský pokrok a v mnoha případech je rychlost a použitelnost LTE srovnatelná s Wi-Fi připojením. Kromě významného zvýšení rychlosti oproti sítím 3G je výhodou také blesková odezva a stabilní pokrytí, které se navíc neustále rozšiřuje.

Dvousimkový telefon pro podnikání

Neradi mícháte práci a soukromí? Pak je pro vás dobrou volbou sáhnout po dvousimkovém telefonu. Zatímco na jedné SIM budete mít např. firemní číslo pro pracovní hovory, pomocí té druhé můžete komunikovat s rodinou a přáteli. Výborné uplatnění najde dual SIM telefon i v případě, že máte jednu SIM na telefonování a druhou pro výhodnější mobilní internet.

Smartphone na hraní her

Výbava chytrých telefonů se neustále vylepšuje, není proto divu, že především mladší generace dnes využívá mobil jako regulérní herní zařízení. Abyste si na mobilu dobře zahráli, je potřeba, aby měl telefon kvalitní procesor, dostatečně velkou paměť RAM, dobrý grafický čip, který umožňuje hrát 3D hry a také gyroskop, který vám dovolí ovládat hru pohybem celého telefonu.

Mobil pro prarodiče

Jednoduché ovládání, velké a přehledné klávesy a dobře čitelný displej – to jsou základní parametry, které by měl splňovat mobil pro seniory. Při volbě displeje není až tak důležité, zda je barevný či černobílý, pokud však má vaše babička slabší zrak, je nejlepší zvolit černo-oranžový displej, což je nejviditelnější kombinace pro lidské oko. Dbejte i na to, aby seniorský mobil umožňoval nastavit opravdu hlasité vyzvánění a aby měl dostatečně velkou výdrž baterie (alespoň několik dní). Většina specializovaných seniorských mobilů disponuje také důležitým tlačítkem SOS. To se nejčastěji vyskytuje na zadní straně telefonu a slouží například pro rychlé odeslání předdefinované SMS, označí aktuální polohu nebo zavolá záchranku.

Příslušenství pro chytré telefony

K mobilům samozřejmě existuje nepřeberná škála příslušenství. Dokoupit tak můžete nejrůznější pouzdra a kryty, ochranné fólie, drátové i bezdrátové nabíječky, propojovací kabely, držáky do auta i na kolo nebo pouzdra pro sportovce. Abyste na cestách nikdy nezůstali bez fungujícího mobilu, můžete dokoupit buď náhradní baterii, nebo power banku. Milovníci focení si pak jistě přikoupí oblíbenou selfie tyč.

Smartphony odstartovaly velký rozmach i další nositelné elektroniky. Koupit si tak můžete například chytré hodinky nabité funkcemi, fitness náramky hlídající váš pohyb, akční kamery, jež zachytí vaše dobrodružství a spoustu dalších produktů, které váš život udělají jednodušší a zábavnější.