Menu Zavřeno

Nejlepší zajímavostí o česneku

Česnek (Allium sativum) je oblíbená aromatická rostlina, která se často používá v kuchyních po celém světě. Kromě své výrazné chuti a vůně má česnek i několik zajímavých rysů:

 1. Historie léčebného použití: Česnek byl v minulosti využíván k léčebným účelům. Ve starověkém Egyptě a Řecku byl používán k posílení svalstva a k vybudování fyzické síly. V dobách morových epidemií byl také používán jako prostředek k prevenci nemocí.
 2. Dlouhodobé pěstování: Česnek je známý svou schopností dlouhodobého skladování. Má dobrou odolnost vůči zkáze a může být skladován po několik měsíců po sklizni.
 3. Alicin – aktivní látka: Česnek obsahuje látku zvanou alicin, která má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Alicin se tvoří, když je česnek rozdrcen nebo nakrájen.
 4. Kulturní význam: Česnek má v některých kulturách a náboženstvích symbolický význam. Například byl považován za ochranu proti zlem v některých starověkých kulturách.
 5. Česnek a vampýři: Česnek je také známý jako „vampýrský odpuzovač“. Tato pověra vychází ze starých příběhů, kde byl česnek používán k ochraně proti upírům.
 6. Podpora zdraví srdce: Některé studie naznačují, že pravidelná konzumace česneku může přispívat ke snižování hladiny cholesterolu a k podpoře zdraví srdce.
 7. Kulinární využití: Česnek je nezbytnou součástí mnoha kuchyní a je používán v široké škále pokrmů. Jeho výrazná chuť může být použita v omáčkách, polévkách, marinádách a mnoha dalších receptech.
 8. Pěstování česneku: Česnek se pěstuje z jednotlivých stroužků, které jsou zasazeny do půdy. Rostlina vyžaduje chladné období k vytvoření hlíz a má ráda slunné polohy.
 9. Symbol lásky: V některých kulturách je česnek považován za symbol lásky. Existuje příběh o tom, jak česnek může odhánět zlé duchy a přinášet lásku a štěstí.
 10. Různé odrůdy: Existuje mnoho odrůd česneku, které se liší chutí, velikostí a barvou. Některé odrůdy mají intenzivnější chuť, zatímco jiné jsou jemnější a sladší.

Je zdravý, v kuchyni se bez něj neobejdeme a prý odhání zloděje.

Víte, že..

 1. Česnek se poprvé objevil v Kirgizské poušti na Sibiři asi před sedmi tisíci roky.
 2. V Egyptě ho dostávali k jídlu otroci, kteří stavěli pyramidy.
 3. Římským vojákům se přiděloval česnek, aby podnítil jejich bojové nadšení, ale spíš to bylo hygienické opatření.
 4. Za palčivou chutí česneku stojí silice alicin. Uvolní se teprve poté, co česnek rozmačkáme nebo nakrájíme.
 5. Přehnali jste to s česnekem a pořád ho cítíte? Napijte se mléka nebo rozžvýkejte kousek petrželky či máty.
 6. Česnek nepatří do lednice. Ideální teplota pro skladování je 18-20°C.
 7. Potřebujete oloupat víc česneku najednou? Vezměte zavařovací sklenici, palici česneku rozdělte do stroužků a 20 sekund třeste.