Menu Zavřeno

Jak vybrat dobrou tiskárnu?

Čím se řídit při výběru tiskárny?

Vytisknout si čas od času dokument nebo obrázek potřebuje asi každý. Řešit se to dá návštěvou copycentra, kde vám dokument za úplatu vytisknou, mnohem pohodlnějším, jednodušším a v konečném důsledku i levnějším řešením je však koupit si vlastní tiskárnu. Podle čeho byste se měli řídit, abyste při jejím výběru nešlápli vedle, vám poradí následující řádky.

Přehledné srovnání konkrétních tiskáren je pak dostupné v tomto testu tiskáren.

Laserové tiskárny

Ještě nedávno byly laserové tiskárny využívány takřka výhradně v kancelářích, díky poklesu jejich ceny se ale stále častěji objevují i v domácnostech. Jsou o něco dražší, než inkoustové tiskárny, oproti drtivé většině z nich však mají výrazně nižší náklady na tisk. I náhradní tonery stojí víc než inkoustové náplně, vystačí však obvykle na tisíce stránek a navíc nevysychají. Vynikající je rovněž rychlost a kvalita tištění textu. Na co se naopak laserové tiskárny nehodí je tisk fotografií, nedokáží totiž využít vlastností fotografických papírů.

Inkoustové tiskárny

Jsou cenově dostupné a nabízejí vysokou kvalitu černobílého i barevného tisku. Při nákupu ale rozhodně není radno sledovat jen pořizovací cenu tiskárny. Významnou položkou jsou totiž také provozní náklady, typicky reprezentované spotřebou inkoustu a cenou náhradní náplně. Často se tak může stát, že koupě levné inkoustové tiskárny vás v konečném důsledku vyjde hůř než nákup dražší tiskárny s nižšími tiskovými náklady. Nevýhodou inkoustových tiskáren je, že část inkoustu spotřebovávají i ve chvílích, kdy zrovna netisknou – nejčastěji při čištění tiskových hlav.

Jaký typ tiskárny zvolit?

Velkým hitem současnosti jsou multifunkční tiskárny, ale ruku na srdce, jak často kopírujete nebo skenujete? Zvažte tedy, zda vám nebudete stačit klasická tiskárna, která sice neumí kouzla, ale zato stojí méně a vašim potřebám bude plně vyhovovat.

Multifunkční tiskárny jsou všestranná zařízení, která krom tisku zvládnout kopírování, skenování a některé modely v sobě mají i fax. Kvalita skeneru či kopírky sice obvykle není tak vysoká, jako u samostatných zařízení, pro drtivou většinu uživatelů je však naprosto vyhovující. U skeneru se jako dostatečné rozlišení pro domácí použití považuje 600×1200 dpi, potrpíte-li si na vysokou kvalitu skenování fotografii, vsaďte na rozlišení 1200×2400 dpi.

Pokud často tisknete fotografie a chcete je mít opravdu ve špičkové kvalitě, zvažte nákup fototiskárny. Ty obvykle disponují větším počtem barevných náplní (k základním barvám přibude např. šedá či modrá). Velmi praktické jsou tiskárny vybavené technologií PictBridge, které dokážou tisknout přímo z fotoaparátu. Stačí ho jen spojit s tiskárnou, vybrat fotografie a spustit tisk.

Kromě připojení kabelem podporuje stále více tiskáren také možnost bezdrátového spojení s počítačem pomocí Wi-Fi. To se hodí hned z několika důvodů. Jednak můžete tisknout takřka odkudkoliv, a také můžete k tiskárně přistupovat z libovolného počtu zařízení. Jedna Wi-Fi tiskárna tak pohodově vystačí celé domácnosti. Pokud tedy nepoužíváte tiskárnu jako stálé příslušenství ke stolnímu PC nebo pokud máte doma více počítačů, tiskárna s Wi-Fi se rozhodně vyplatí.