Menu Zavřeno

Zajímavosti o lidském srdci

Lidské srdce je ohromný orgán, který hraje klíčovou roli v našem těle. Zde jsou některé zajímavosti o lidském srdci:

 1. Stálý tep: Během průměrného života bije lidské srdce kolem 2,5 miliardykrát. Tento rytmický stah a roztažení zajišťuje průtok krve a distribuci živin po celém těle.
 2. Rychlost stahů: Normální tepová frekvence v klidu se pohybuje mezi 60 a 100 údery za minutu. Při vyšší aktivitě nebo emocionálním stresu může tepová frekvence stoupat.
 3. Výkon srdce: Každý stah srdce pumpuje asi 70 mililitrů krve. Toto množství, označované jako srdeční výdej, se může zvýšit v závislosti na potřebách těla.
 4. Elektrická aktivita: Srdce má vlastní systém elektrických impulsů, které regulují srdeční rytmus. Elektrické signály jsou generovány v sinusovém uzlu, což je tzv. „přirozený srdeční maršrut.“
 5. Velikost srdce: Průměrná velikost lidského srdce je srovnatelná s uzavřenou pěstí dospělé osoby. Přestože je malé, je neuvěřitelně silné.
 6. Síla čerpání: Při stahu srdce může vytvořit tlak dostatečný k tomu, aby krev mohla cirkulovat po cévách s takovou silou, že by dosáhla až na střechu třípatrového domu.
 7. Srdce a emoce: V některých kulturách a uměleckých tradicích je srdce symbolem emocí a lásky. Symbolická spojitost mezi srdcem a citovým stavem přetrvává dodnes.
 8. Struktura srdce: Srdce se skládá ze čtyř komor – dvou síní a dvou komor. Pravá strana srdce pumpuje krev do plic pro okysličení, zatímco levá strana pumpuje okysličenou krev do těla.
 9. Srdce a hudba: Hudba, zejména ta rychlejší, může ovlivňovat tep srdce. To vedlo k vytvoření hudební terapie pro léčbu některých srdečních onemocnění.
 10. Srdce v kosmonautice: Ve stavu beztíže v kosmu se srdce může mírně zvětšit, protože není ovlivněno gravitací, která ho obvykle tlačí směrem dolů.

Lidské srdce je fascinujícím orgánem, jehož složitá struktura a funkce umožňují našemu tělu udržovat životně důležitou cirkulaci krve. Jeho význam se také často odráží v symbolice a kultuře po celém světě.

Víte, že..

 1. Každý den, vaše srdce vytvoří dostatek energie pro pohon nákladního vozu na 32 km.
 2. Vaše srdce může bít, i když je odděleno od těla, protože má svůj vlastní elektrický impuls.
 3. Orgasmus 3x týdně snižuje pravděpodobnost srdeční choroby.
 4. Srdce by v průběhu života naplnilo až 200 vlakových cisteren.
 5. Místo bolesti na hrudi, se infarkty u žen projevují nevolností, špatným trávení a bolestí v rameni.
 6. Multivitamíny zvyšují riziko rakoviny a srdečních chorob.
 7. Kvůli místu pro srdce je levá plíce je menší než pravá.
 8. Muž, který dostal srdce od sebevraha, si vzal jeho vdovu, ale později spáchal sebevraždu stejnou cestou jako jeho dárce.
 9. Konzumace hořké čokolády snižuje riziko srdečních onemocnění o jednu třetinu.
 10. Lidské srdce není na levé straně těla. Je ve středu.
 11. U kuřáků je riziko srdečního infarktu o 200 % až 400 % vyšší než u nekuřáků.
 12. Lidé, kteří pracují 11 a více hodin denně, mají o 67 % vyšší pravděpodobnost infarktu, než ti s 8 hodinovou pracovní dobou.
 13. 75 % z infarktů při sexu se stalo, když muži podváděli své manželky.
 14. Srdce po užití kokainu může bít mimo tělo až po dobu 25 minut.
 15. První transplantace srdce byla provedena chirurgy v Austrálii, v říjnu 2014.