Menu Zavřeno

Jak vybrat dobrou LED žárovku?

Čím se řídit při výběru žárovek?

Klasickým žárovkám již pomalu odsvítilo, prim v dnešní době hrají především úsporné, halogenové nebo LED žárovky. Koupit LED žárovku se ale mnozí zákazníci zdráhají. Důvodem je jejich pořizovací cena. Pokud ale počáteční náklady překousnete, brzy zjistíte, že nákup LED žárovky byl tím nejlepším, co jste mohli udělat. Následující řádky vám řeknou proč a také vám poradí, čím se při nákupu řídit.

LED žárovku bychom měli pořídit v první řadě kvůli její životnosti. Při průměrné době svícení 5-6 hodin za den, by měla LED žárovka vydržet minimálně 15 let, což je oproti výdrži klasických žárovek (cca 1 rok) nesrovnatelné. Obrovský rozdíl je i ve spotřebě. Úspora LED žárovek je oproti klasickým žárovkám až 90 %, zhruba o čtvrtinu až třetinu úspornější jsou i v porovnání s úspornými žárovkami. Počáteční investice se vám tedy rychle vrátí. Oceníte také to, že skoro nevyzařují teplo ani žádné infra či UV záření, díky čemuž neničí materiály ani nemění odstíny barev.

Stejně jako klasické žárovky i LED žárovky jsou vyráběny s několika různými paticemi, podle kterých byste se měli řídit při jejich výběru.

Jak vybrat správný tvar?

Tvar žárovky je také důležitý. A to hned ze dvou důvodů. První z nich je čistě praktický – zejména do užších svítidel se vám některé typy žárovek nemusí vejít. Neméně důležitý je však i druhý důvod, tvar LED žárovky totiž ovlivňuje rozptyl světla. Například úzké podlouhlé žárovky svítí v úhlu 360°, ozáří tak široký prostor.

Jak vybrat barvu světla?

Nepodceňujte ani volbu správné barevné teploty. Barva světla totiž přímo ovlivňuje to, jak se budete v místnosti cítit. Pojmenování barevných teplot i jejich rozsahy se u různých výrobců lehce liší. Orientujte se proto především dle teploty udávané v Kelvinech. Platí, že čím vyšší číslo, tím studenější (bělejší) barva.

Světelný tok udávaný v lumenech (lm) je u LED žárovek vůbec nejdůležitějším parametrem. Právě tato hodnota vám řekne, kolik světla žárovka vydá.

Jak pohlídat kvalitu?

Bohužel se i na trhu s LED žárovkami objevuje spoustu modelů neznámých výrobců, jejichž kvalita bohužel pokulhává. Problém přitom obvykle nebývá přímo ve zdroji světla, ale v elektronice, která žárovku řídí. Zatímco LED čipy bez problému fungují, elektronika záhy odejde a je po žárovce. Rozhodně se tedy vyplatí kupovat LED žárovky v prověřených obchodech, které si nedovolí prodávat nekvalitní produkty se zfalšovanými certifikáty. Snadno tím předejdete případnému zklamání z toho, že žárovka „odešla“ předčasně.