Menu Zavřeno

8 zajímavostí o ničících meteoritech

Meteority nás navštěvují neustále.

Víte, že..

  1. Těleso, s průměrem jeden kilometr by dokázalo na dlouhé roky oslabit globální zemědělství a zároveň rozložit naši civilizaci. Takové těleso se do našich končin zatoulá zhruba jednou za milion let.
  2. Každý den vnikne do zemské atmosféry až 40 tun meziplanetárního smetí, drobných zrnek prachu, i větších kamínků. Z obávané meteorické sprchy však zůstane pouze necelých 30 rýžových zrnek na plochu velikosti Brna.
  3. Důlek s průměrem 1200 metrů vznikl před asi 50 tisíci lety při srážce s asteroidem o hmotnosti 300 tisíc tun! Ten vnikl rychlostí 65 tisíc km/h do zemské atmosféry a udeřil silou 20 megatun TNT do zemského povrchu. Náraz byl tak silný, že se železný meteorit roztavil a zcela se rozprsknul do okolí.
  4. 15. února roku 2013 nad ruským Čeljabinskem prolétl meteor, lidé v okolí sledovali, jak se 10 tisícitunové těleso prodírá zemskou atmosférou, exploduje a trhá se na menší kousky. Po asi dvou minutách ale přišla ohlušující rána. Rázová vlna dorazila z výšky asi 40 km a vysklila okna u téměř tisícovky budov. Více než několik stovek lidí bylo zraněných.
  5. Astronomové zvládli zmapovat již 93 procent asteroidů (planetek) s průměrem přesahujícím jeden kilometr, které bez starostí křižují dráhu Země.
  6. Tělesa s průměr 300 až 500 metrů, jsou zmapována jen z 46 procent. Kdyby takové vniklo do zemské atmosféry rychlostí vyšší než 100 000 km/h a dopadlo například do Prahy, vyhloubilo by tam kráter o průměru skoro 20 km a zbytky vyvržených hornin by bombardovaly nejen obyvatele Brna, ale také občany Mnichova, Innsbrucku nebo Krakova!
  7. Těleso, které trefilo Zemi před 65 milióny lety a způsobilo jedno z největších vymírání živočichů, můžeme očekávat jednou za 100 miliónů let.
  8. V roce 2000 jsme znali necelou tisícovku blízko-zemních planetek, v roce 2016 to bylo už téměř 15 tisíc a toto číslo každým dnem roste.
Pokud znáte další zajímavosti, napište je do komentářů – my doplníme.