Menu Zavřeno

Nejlepší zajímavosti o čokoládě

Čokoláda je oblíbený sladký pokrm, který má fascinující historii a několik zajímavých aspektů. Zde jsou některé zajímavosti o čokoládě:

 1. Původ čokolády: Čokoláda má původ v jižním Mexiku a střední Americe, kde ji pěstovali a konzumovali již před tisíci lety Mayové a Aztékové. Původní název pro čokoládu v aztéčtině byl „xocolātl“.
 2. Cesta do Evropy: První známý převod čokolády do Evropy proběhl v 16. století, kdy španělští dobyvatelé přivezli čokoládu do Španělska.
 3. Nápoj nejprve: Původní forma konzumace čokolády byla ve formě nápoje. Aztékové pili hořký nápoj z čokolády, obohacený kořením a chilli papričkou.
 4. První čokoládovna: První čokoládovna byla otevřena v Londýně v roce 1657. Původně byly čokoládovny exkluzivním místem pro bohaté a šlechtice.
 5. Mléčná čokoláda: Mléčná čokoláda byla poprvé vyrobena v roce 1875 švýcarským výrobcem čokolády Daniem Petersem, který použil sušené mléko.
 6. Hershey’s: Společnost Hershey’s, známá po celém světě, byla založena v roce 1894 v USA Miltonem Hersheyem. Hershey byl známý svým přínosem k masové výrobě čokolády a vytvořil známou mléčnou čokoládu.
 7. Výroba čokolády: Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů, které jsou fermentovány, usušeny a následně zpracovány. Výrobní proces zahrnuje mletí, smíchání s cukrem a případně přidání mléka.
 8. Cocoa Content: Obsah kakaových pevných látek a kakaového másla určuje typ čokolády. Vyšší obsah kakaových pevných látek obvykle znamená hořčí a bohatší chuť.
 9. Vliv na náladu: Čokoláda obsahuje látky, jako je serotonin a endorfin, které mohou mít pozitivní vliv na náladu. To může vysvětlit, proč mnoho lidí považuje čokoládu za „nápoj štěstí“.
 10. Výhody pro zdraví: Kvalitní tmavá čokoláda obsahuje antioxidanty a může mít několik zdravotních výhod, jako je snížení rizika srdečních onemocnění a zlepšení kognitivních funkcí.
 11. Světová spotřeba: Světová spotřeba čokolády je obrovská. Lidé po celém světě každoročně spotřebují miliardy čokoládových výrobků.

Čokoláda je tedy nejen sladkým potěšením, ale má také zajímavou historii a několik zdravotních výhod, které ji činí jedním z nejoblíbenějších pochoutek na světě.

Víte, že..

 1. Vůně čokolády zvyšuje aktivitu mozku.
 2. Bílá čokoláda není technicky čokoláda, protože neobsahuje kakaové boby.
 3. Je třeba 400 kakaových bobů, aby se vyrobilo 450 g čokolády.
 4. Výrobce čokolády Chip Cookie prodal nápad společnosti Nestle Toll House výměnou za celoživotní zásobu čokolády.
 5. M & Ms byly vytvořeny v roce 1941 pro vojáky, aby si užívali čokoládu bez roztavení.
 6. Nejtěžší čokoláda na světě vážila 5,792 kg.
 7. Čokoládový magnát Milton Hershey na poslední chvíli zrušil svoji rezervaci v Titanicu kvůli obchodním záležitostem.
 8. Existují bramborové čipsy namočené v mléčné čokoládě.
 9. Každodenní konzumace tmavé čokolády snižuje riziko srdečních onemocnění o jednu třetinu.
 10. Čokoláda může psy zabít.
 11. Čokoláda má antibakteriální účinek a chrání před zubním kazem.
 12. Existuje i smrtelná dávka čokolády pro člověka.
 13. Průměrná čokoládová tyčinka obsahuje 8 částí hmyzu.
 14. Existuje tabletka, která vám zajístí, že vaše prdy budou cítit po čokoládě.
 15. Německý čokoládový dort není německý. Jmenuje se po pekaři Sam Germana.
 16. Nutella byla vynalezena během 2. světové války, kdy italský cukrář mlel lískové ořechy do čokolády, aby rozšířil své zásoby.
 17. Čokoláda je jediná jedlá látka, která se roztaví těsně pod teplotou člověka. To je důvod, proč se roztaví v ústech.
 18. 75 % umělé vanilky vyrobené ve světě se používá do zmrzlin a čokolád.
 19. Když jde o kašel, čokoláda je účinnější než kodein.
 20. Horká čokoláda chutná lépe v oranžových obalech.
 21. Belgie vyrábí 220 000 tun čokolády za rok. Bruselské mezinárodní letiště je jedním z největších světových prodejen čokolády.
 22. Kit Kat je vyráběn po celém světě společností Nestlé, s výjimkou USA, kde jej vyrábí konkurent Hershey.