Menu Zavřeno

15 zajímavostí o Mexiku

Mexiko je fascinující země plná bohaté historie, úchvatné kultury a nádherné přírody. Přináším vám 15 zajímavostí o této pestrobarevné destinaci:

 1. Aztecká civilizace: Mexiko bylo domovem slavné aztecké civilizace, která kvetla před příchodem španělských dobyvatelů. Jejich hlavním městem byla Tenochtitlán, která byla postavena na místě dnešního Mexika.
 2. Teotihuacán: V Teotihuacánu se nachází majestátní pyramidy Slunce a Měsíce. Tato starověká města byla jedním z největších měst své doby a patřila k nejvýznamnějším archeologickým nalezištím v Mexiku.
 3. Cinco de Mayo: Oslava Cinco de Mayo připomíná vítězství mexických vojsk nad francouzskými v roce 1862. I když to není hlavní mexický státní svátek, je to populární den oslav po celém světě.
 4. Taco kultura: Mexiko je známé svou bohatou kuchyní, a taco je jedním z nejznámějších pokrmů. Existuje nespočet variant těchto lahodných plátků masa, zeleniny a omáček.
 5. Mayové: Kromě Azteků byli Mayové další významnou starověkou civilizací v Mexiku. Jejich pozůstatky lze najít v regionu Yucatán, a slavná mayská pyramida Chichén Itzá je jedním z nejvíce navštěvovaných archeologických míst.
 6. Palírna tequily: Tequila, mexický destilát z agáve, pochází z regionu Jalisco. Navštivte palírnu, abyste se dozvěděli o procesu výroby tohoto ikonického nápoje.
 7. Mariachi hudba: Mariachi, tradiční mexická hudební skupina, je známá svými živými vystoupeními a tradičními kostýmy. Jejich hudba je neodmyslitelnou součástí mexické kultury.
 8. Dlouhé pobřeží: Mexiko má téměř 10 000 kilometrů pobřeží, což z něj činí jednu z nejdelších námořních hranic na světě.
 9. Kaktusová krajina: Mexiko je domovem různých druhů kaktusů. Krajina je plná rozmanitých pouští a sušších oblastí.
 10. Dia de los Muertos: Den mrtvých je tradičním mexickým svátkem, kde se slaví a vzpomíná na zesnulé příbuzné. Barevné ofrendy, zvané „ofrendas“, jsou součástí této oslavy.
 11. Biodiverzita: Mexiko je jednou z zemí s nejvyšší biodiverzitou na světě. Nachází se zde mnoho endemických druhů rostlin a zvířat.
 12. Puerto Vallarta: Toto oblíbené letovisko na pobřeží Pacifiku nabízí nádherné pláže, bohatý noční život a půvabné historické uličky.
 13. Katedrála v Mexickém městě: Katedrála Metropolitana v Mexico City je jednou z největších katedrál na světě a významným historickým památníkem.
 14. Pulque: Pulque, tradiční nápoj vyrobený z agáve, má hluboké kořeny v mexické historii a stále je oblíbeným nápojem v některých regionech.
 15. Tulum: Ruiny Tulum na východním pobřeží Mexika nabízejí úchvatný pohled na oceán a připomínají bohatou historii Mayů v této oblasti.

Víte také, že..

 1. Mexiko je 11. nejlidnatější zemí na světě.
 2. Mexiko má 68 úředních jazyků.
 3. V Mexiku mohou umělci platit daně uměleckými díly.
 4. Největší pyramida na světě není v Egyptě, ale v Mexiku.
 5. Mexický generál Santa Anna udělal pro svou amputovanou nohu státní pohřeb.
 6. Aztékové používali kakaové semena jako měnu.
 7. Aztéci obětovali každoročně asi 1 % své populace.
 8. Popcorn byl objeven v Mexiku před 9 000 lety.
 9. San Francisco bylo součástí Mexika až do mexicko-americké války v roce 1848.
 10. Mexiko má nejvyšší míru obezity na světě.
 11. Mexiko bylo nazváno „Nové Španělsko“, když Hernan Cortes dobyl území z Aztéků.
 12. 75 % sezamových semínek vypěstovaných v Mexiku skončí na hamburgerech McDonald’s.
 13. V Mexiku sladké nápoje zabijí více lidí než zločin.
 14. Mexiko City je město s největším počtem dopravních kolapsů na světě.
 15. Mexičané v průměru odpracují nejvíce hodin na světě. 
Pokud znáte další zajímavosti, napište je do komentářů – my doplníme.