Menu Zavřeno

Nejlepší zajímavostí o Rusku

Rusko, největší země na světě, s rozsáhlou historií a bohatou kulturou, nabízí mnoho zajímavostí. Zde jsou některé z nich:

 1. Ural Mountains: Hory Ural, rozkládající se od severu k jihu, jsou považovány za hranici mezi Evropou a Asií. Tato geografická hranice je známá jako „Uralská hranice“.
 2. Baikalské jezero: Baikalské jezero v Sibiři je nejhlubší sladkovodní jezero na světě. Je také jedním z nejstarších jezer, a to přes 25 milionů let.
 3. Kreml: Moskevský Kreml je historické opevněné město v centru Moskvy. Je domovem ruských vládních institucí a ikonických památek, jako je Chrám Vasilija Blaženého.
 4. Transsibiřská železnice: Transsibiřská železnice je nejdelší železniční trasou na světě, spojující Moskvu s Vladivostokem na Dálném východě. Cesta přesahuje 9 000 kilometrů.
 5. Hermitage Museum: Ermitáž v Petrohradu patří mezi největší a nejvýznamnější muzea na světě. Domovem je mnoho uměleckých děl, historických sbírek a archeologických exponátů.
 6. Bajkal-Amurská magistrála: Vedle Transsibiřské železnice existuje také Bajkal-Amurská magistrála (BAM), což je další železniční trať v Sibiři, která vede přes odlehlé a náročné terény.
 7. Matrjošky: Tradiční ruské hračky známé jako matrjošky nebo babušky jsou dřevěné panenky, které se skládají z několika menších panenek, které jsou uloženy jedna uvnitř druhé.
 8. Svatý Vasilův chrám: Svatý Vasilijův chrám, známý také jako Chrám Vasilije Blaženého, je ikonická stavba v srdci Moskvy. Je známý pro svou pestrou architekturu a barokní design.
 9. Laputa: Laputa, nebo také ostrov Balnibarbi, je fiktivní místo popsané v knize Jonathana Swifta „Gulliverovy cesty“. Název byl použit pro označení fikce v politice nebo společenské oblasti v Rusku.
 10. Bolshevik Revolution: V roce 1917 proběhla v Rusku Bolševická revoluce, která vedla k vzniku Sovětského svazu, což mělo významný vliv na politiku a dějiny 20. století.

Rusko, se svými rozsáhlými územími a bohatou kulturou, přináší světu mnoho zajímavých prvků a historických událostí.

Víte, že..

 1. 77 % Ruska se skládá ze Sibiře.
 2. Každý ruský vypije 18 litrů alkoholu za rok. 
 3. V Rusku je o 9 milionů více žen než mužů. 
 4. V Rusku každoročně zemře více než 500000 lidí kvůli alkoholu.
 5. Stalin se začal učit rusky až v 8 letech. Jeho mateřský jazyk byl gruzínský.
 6. Gorbačov nahrál v roce 2009 album ruských romantických balad.
 7. Pivo nebylo v Rusku považováno za alkoholický nápoj až do roku 2013.
 8. V Rusku je muzeum, které najímá kočky, aby chránily umělecká díla před hlodavci.
 9. Jezero Karachay v Rusku je nejvíce radioaktivním a znečištěným jezerem na světě.
 10. Má se za to, že Rusko má nejméně 15 tajných měst.
 11. Třetina Rusů věří, že Slunce se točí kolem Země.
 12. 20 % světové sladké vody je v jezeru Bajkal.
 13. První ruské dítě, které dostalo vakcínu proti neštovicím, se jmenovalo Vaccinov.
 14. Rusko má více než 8400 jaderných zbraní, více než kterákoli jiná země.
 15. Stalin miloval americké kovbojské filmy.