Menu Zavřeno

Zajímavosti o Havaji

HAVAJ – EXOTICKÝ RAJ VE STŘEDU PACIFIKU

Geografie a Poloha:
Havaj je tvořen 137 ostrovy a atoly, přičemž osm z nich je hlavními obydlenými ostrovy. Nachází se v oblasti Středního Tichého oceánu, přibližně 3 200 km od kontinentálního pobřeží Spojených států.

Nejmladší ostrovy na světě:
Havajské ostrovy jsou geologicky velmi mladé. Nejmladší ostrov, Big Island (Havaj), stále roste díky sopečné aktivitě, a to zejména díky sopce Kilauea.

Unikátní kultura:
Havaj má jedinečnou kulturu, spojenou s tradičním havajským způsobem života a hulahula tancem. Hudba a tanec hula jsou klíčovými prvkami kulturního dědictví.

Jazyk a abeceda:
Havajský jazyk, známý jako ‚Ōlelo Hawai’i, má vlastní abecedu s 13 písmeny. Je jedním z mála původních jazyků, které se stále používají v každodenním životě.

Aloha Spirit:
Pojem „Aloha“ není pouze pozdravem, ale také představuje celý životní styl. „Aloha Spirit“ zdůrazňuje respekt, laskavost, soucit a harmonii v mezilidských vztazích.

Sopky a sopečná činnost:
Havajské ostrovy jsou domovem mnoha sopek. Sopka Mauna Loa na Big Island je největší sopkou na Zemi a také jeden z nejmasivnějších vrcholů.

Hawaiian Luau:
Luau je tradiční havajská oslava spojená s hudbou, tancem, jídlem a tradičním uměním. Obvykle se pořádá na zahradě nebo pláži.

Fauna a flóra:
Havajská příroda je unikátní a bohatá na endemické druhy. Mezi ně patří havajský mýval, monarčí ptáci, a haviheň modrý – největší ryba na světě.

Pearl Harbor:
Oahu je domovem přístavu Pearl Harbor, který hrál klíčovou roli v dějinách druhé světové války. Zdejší památníky a muzea připomínají události z 7. prosince 1941.

Surfařské ráje:
Havaj je mekka pro surfaře, a to zejména na plážích North Shore na Oahu, kde se koná slavný surfařský závod Vans Triple Crown of Surfing.

Havajské ostrovy jsou nejenom geograficky jedinečné, ale také nabízejí pestré kulturní dědictví a nádhernou přírodu. Tento exotický ráj v Tichém oceánu láká turisty svou krásou, historií a zvláštním duchem Aloha.

Nejlepší zajímavosti o Havaji v bodech

 1. Havaj je jediný americký stát s většinovou populací asijských Američanů (58 %).
 2. Havajská abeceda má jen 13 písmen.
 3. Největší zemětřesení na Havaji bylo v roce 1868 a stále jsou po něm následky.
 4. Havaj, Vermont, Aljaška a Maine zakázaly billboardy.
 5. Od roku 2012 do 2015 zemřel na Havaji každý týden 1 turista.
 6. Mauna Kea na Havaji je nejvyšší neaktivní sopka na světě (4207 m).
 7. V roce 1993 se Kongres USA a prezident Clinton omluvili za svržení království Havaje a jeho připojení k USA v roce 1893.
 8. Na Havaji je zakázáno vlastnit křečka.
 9. G. Washington je japonskými kněžími Shinto na Havaji uctíván jako bůh.
 10. Před kolumbijskou burzou nebyly na Havaji žádný ananas.
 11. Barack Obama se narodil v Honolulu na Havaji.
 12. Existují dva státy USA, kde teplota nikdy nepřekročila 38 °C: Aljaška a Havaj.
 13. Havajské aerolinky umožňují cestovat s krabičkou ananasu nebo papáji.
 14. Nejčastěji se vyskytující diagnóza zranění na Havaji je poranění paže.