11 zajímavostí o havárii legendárního Titanicu

Je to již více jak 100 let, kdy „nepotopitelná“ loď Titanic, narazila při své první plavbě přes Atlantik do ledovce. Stalo se tak ve 23:40 a za dvě a půl hodiny už po Titaniku nebylo ani památky.

Víte, že..

1. Zrušené cvičení se záchrannými čluny – 14. dubna 1912, ten den, kdy Titanic trefil ledovec, bylo v plánu cvičení se záchrannými čluny, které kapitán Smith zrušil.

2. Vteřiny na akci – Od okamžiku, kdy hlídka spatřila ledovec a nahlásila jej, uběhlo do nárazu pouhopouhých 37 vteřin!

3. Noviny na Titaniku – Tiskly se každý den přímo na palubě a cestujícím přinášely zprávy, inzeráty, burzovní informace, výsledky koňských dostihů.

4. Poloprázdné záchranné čluny – V prvním spuštěném záchranném člunu, který měl kapacitu 65 lidí bylo pouze 24.

5. Pouhé dvě vany – Ve třetí třídě mělo více než 700 lidí dohromady pouhé dvě vany.

6. Carpathia nebyla nejbližší loď, když se Titanic potápěl – Všechny přeživší ze člunů vylovila posádka parníku Carpathia, ale v té době byla v okolí ještě bližší loď Californian. Její radista ale bohužel spal a neslyšel vysílačku.

7. Palubní menu v den tragédie – V první třídě v ten den bylo servírováno jehněčí s mátovou omáčkou, ústřice, paštika z Foie Gras, druhá třída měla mimo jiné pečeného krocana s brusinkovou omáčkou, švestkový puding a třetí pečené hovězí, vařené brambory a kukuřici.

8. Dva zachránění psi – Cestovalo celkem devět psů a dva z nich byli zachráněni. Trpasličí špic a pekingský palácový psík.

9. Čtvrtý komín – Čtvrtý komín byl jen atrapou, aby loď působila ještě majestátněji, proto nekouřil.

10. Královská poštovní loď – Titanic se celým jménem nazýval R.M.S. Titanic. Ona zkratka znamená Royal Mail Ship čili Královská poštovní loď. Na palubě bylo 3423 pytlů s poštou, což dělalo 7 milionů obálek.

11. Objevené oběti – První záchranná loď, která vyrazila z pevniny byla Mackay-Bennett. která našla na místě 306 těl. Pro oběti se pak vypravily ještě další lodě a celkem bylo nalezeno 333 těl.