Menu Zavřeno

Jak vybrat horské kolo?

NEJLEPŠÍ HORSKÁ KOLA

Horská kola (MTB – mountain bike) patří mezi nejprodávanější, protože zvládnou polní i horské cesty. Pro správný výběr horského kola potřebujete porovnávat nejen ceny, ale především vlastnosti jednotlivých modelů. Jelikož je nabídka bohatá a na různých fórech najdete hlavně subjektivní zkušenosti cyklisty, je dobré podívat se na aktuální trendy, které mohou výrazně pomoci s výběrem nového kola.

Jak vybrat horské kolo?

Velikost kol – udává se v palcích a najdete tři různé velikosti – 26 ‚, 27,5‘ a 29 ‚. Větší 29 ‚ lépe zvládají nerovnosti a disponují menším úhlem nájezdu na překážku. Menší 26 ‚ jsou obratnější a lépe manévrovatelné. Přínosem je i nižší hmotnost. Velikost 27,5 ‚ je jakýmsi kompromisem, ke kterému se kloní mnozí cyklisté.

Rám kola – hmotnost horských kol se pohybuje v rozmezí od 10 kg do 15 kg v závislosti na materiálu, ze kterého je kolo vyrobeno.

Odpružení horského kola – celoodpružené kolo je vhodné i do náročných terénů. Standardně je každé horské kolo vybaveno odpružením přední vidlice. Zadní odpružení je vhodné pouze pro extrémní cyklistiku, neboť je namáhána páteř.

Dámská horská kola – ženský rám je uzpůsoben na lepší nasedání a výrobci se snaží o pohodlnější sezení v podobě širších sedadel. V neposlední řadě je konstrukce rámu kratší. Muži si proto vybírají pánská a ženy dámská kola.

Cena – kola v cenách okolo 7000 Kč jsou určeny nenáročným cyklistům do běžnějších terénů. Kvalitnější mají například lepší brzdy a také jízdní vlastnosti, což se odráží na jejich ceně. Profesionálové a ti, kteří to myslí s cyklistikou v terénu opravdu vážně, kupují špičkové kola v cenách kolem 15000 Kč a více. Myslete na to, že jde hlavně o vás, ne o cenovku. Koupi proto přizpůsobte vlastním potřebám a terénu jízdy.