Menu Zavřeno

Nejpovedenější světové street arty

Street art, neboli pouliční umění, je forma umění, která vychází mimo tradiční galerie a místa určená k vystavování umění. Tato forma uměleckého vyjádření může být barevná, expresivní a někdy i provokativní. Zde jsou některé zajímavosti o street artu:

 1. Výraz různých umělců: Street art představuje rozmanitou škálu stylů a přístupů. Od muralů, graffiti, stencil art po instalace a interaktivní umělecká díla – pouliční umělci vyjadřují svou kreativitu různými způsoby.
 2. Sociální a politický výraz: Mnoho pouličních umělců využívá svá díla k vyjádření sociálních a politických témat. Street art tak může sloužit jako forma veřejného protestu nebo sdělování názorů o aktuálních událostech.
 3. Anonymita umělců: Mnoho pouličních umělců si zachovává anonymitu. Banksy, jeden z nejznámějších pouličních umělců, je známý svými výraznými politickými díly a tajemným zůstáváním v anonymitě.
 4. Interakce s okolím: Pouliční umění často zasahuje do veřejného prostoru a mění dynamiku okolí. Může oživit místní komunity a přinést novou perspektivu na známá místa.
 5. Legální a nelegální aspekty: Zatímco některá města podporují street art a nabízejí právní povolení pro vytváření muralů, jiná vnímají pouliční umění jako nelegální graffiti. To vede k diskusi o hranicích mezi uměleckým vyjádřením a vandalizmem.
 6. Efemérnost: Mnoho street art děl je efemérní – může být překryto jiným dílem nebo zničeno. Tato efemérnost přidává dočasný a unikátní charakter pouličního umění.
 7. Festivaly pouličního umění: Mnoho měst pořádá festivaly pouličního umění, kde umělci mohou legálně vytvářet díla na veřejných prostranstvích. Takové akce přitahují pozornost a přispívají k rozvoji pouliční umělecké scény.
 8. Technologické inovace: Někteří umělci kombinují street art s moderními technologiemi, vytvářejí interaktivní díla, která reagují na pohyb nebo zvuk, nebo dokonce využívají virtuální reality.

Street art je forma umění, která se neustále vyvíjí a nachází své místo ve veřejném prostoru. Od svých kořenů jako formy protestu a vyjádření identity se pouliční umění stalo globálním fenoménem, který oslovuje a inspiruje lidi po celém světě.

Přínášíme vám sbírku maleb, které vytvořili opravdový umělci z celého světa.

 1. Casuarina, Peru
 2. Tauranga, New Zealand
 3. Papeete, Tahiti
 4. Stockholm, Sweden
 5. Montreal, Canada
 6. Oslo, Norway
 7. Montreal, Canada
 8. Sliema, Malta and Sapri, Italy
 9. Paris, France