Menu Zavřeno

Jak vybrat dobrý notebook?

Vhodný notebook pro kancelář

Pro práci s textovými dokumenty, tabulkami, surfování na internetu nebo občasné prohlížení fotografií vám vystačí v podstatě jakýkoliv notebook s alespoň dvou jádrovým procesorem. Jako operační paměť by vám teoreticky vystačily 2 GB RAM, s ohledem na plynulý chod notebooku ale doporučujeme jako minimum 4GB RAM. Dále vám postačí integrovaná grafická karta a jako úložiště by vám mohl stačit i 500GB HDD. V závislosti na četnosti přenášení pak zvažte, zda by vám nevyhovoval spíše menší a lehčí přístroj.

Vhodný notebook pro domácnost

U notebooků do domácnosti se předpokládá, že se na něm nejspíš budete chtít čas od času podívat na zajímavý film nebo si zahrát hru. Bude už proto potřebovat výkonnější stroj. Hodit se vám bude čtyř jádrový procesor, alespoň 4GB paměť RAM (ideálně však nejméně 6 GB) a taktéž na pevný disk by se svou kapacitou měl pohybovat kolem 1 TB. Volba grafické karty hodně závisí na tom, jak náročné hry plánujete provozovat. Obecně se dá říct, že zvolit můžete buď integrovanou INTEL HD 4000 (pro nenáročné hraní), nebo některou z nesdílených grafických karet. Rozměry notebooku znovu volte dle četnosti přenášení, s největší pravděpodobností neuděláte chybu s tradičním 15,6“ modelem.

Vhodný notebook pro hráče

Nekompromisní výkon, dostatek úložného prostoru i kvalitní grafická karta. To vše je potřeba v případě, že to s hraním her na notebooku myslíte skutečně vážně. Jako procesor volte pokud možno čtyř jádrový Intel Core i5 nebo i7. Operační paměti byste měli mít alespoň 8 GB a co se týče grafické karty, rozhodně sáhněte po nějaké samostatné. Pevný disk vám jistě bude vyhovovat větší, náročnější uživatelé (mezi něž se hráči většinou patří) by pak měli zapřemýšlet i nad kombinací SSD + HDD. Rozměry herních notebooků bývají obvykle větší. Neplánujete-li příliš časté přenášení nebo nebudete-li připojovat k notebooku externí monitor, vyplatí se pořídit 17,3“ přístroj.

Vhodný notebook pro školáka

Co potřebují školáci? Šíře jejich požadavků je velká. Musí zpracovávat dokumenty do školy, mít bezproblémový přístup na internet, pracovat v rozličných programech a s největší pravděpodobností si moc rádi zahrají i nějakou hru. Ve výsledku tak školní notebook parametrově připomíná multimediální noťas pro rodiny. Alespoň dvoujádrový procesor (ideálně např. Intel Core i3 nebo i5) a 4GB paměť RAM jsou nutností. Též pevný disk doporučujeme volit více než 500GB. Pokud chcete, aby si vaše ratolest zahrála na notebooku i nějakou svou oblíbenou hru, sáhněte po samostatné grafické kartě. Otázkou jsou rozměry přístroje. Má-li být notebook studijní pomůcka určená na doma, nemusíte se bránit ani 17,3“ přístroji, pokud má být naopak pravidelně využíván při vyučování, stojí za to zapřemýšlet i o 13,3“ či menším modelu.