Menu Zavřeno

Jak vybrat přímotop?

NEJLEPŠÍ PŘÍMOTOP

Ohřívače jsou ideální doplňkové zdroje tepla, některé modely lze využít ale také místo hlavní topné jednotky. Pokud přemýšlíte o pořízení přímotopu, ale nevíte, na co se při výběru zaměřit, vše podstatné naleznete v našem článku. Po jeho přečtení byste měli mít jasno v tom, co od přímotopu požadovat a jaký typ vybrat.

Jak vybrat přímotop s nízkou spotřebou?

Ohřívače se mohou na první pohled jevit jako vynikající způsob řešení vytápění, a to zejména pro svoji vysokou mobilitu a prostorovou nenáročnost. Ve skutečnosti jimi ale v drtivé většině případů nelze nahradit klasické topení. Důvodů, proč tomu tak je, existuje hned několik: velmi vysoká provozní cena (většina přímotopů je doslova žrouty elektrické energie), nedostatečný výkon při velmi nízkých venkovních teplotách (v chladných zimách nedokážou místnost dostatečně vytopit, případně je jejich provoz finančně extrémně náročný), nerovnoměrné vytápění (promrzání stěn domu; vytápění pouze jedné místnosti).

Elektrické přímotopy jsou proto obvykle určeny pouze jako doplněk ke klasickému ústřednímu vytápění. Zatápíte-li tuhými palivy (uhlí, dřevo, brikety), přímotop vám může posloužit v obdobích, kdy je zbytečné topit v kotli, ale uvnitř bytu už tu a tam bývá chladno (začátek topné sezóny, chladné jaro).

Typy ohřívačů

Nejdůležitější je výběr správného typu ohřívače. Každý z nich je vhodný do jiných podmínek a disponuje odlišnými vlastnostmi. Jednotlivé technologie se od sebe přitom výrazně odlišují. rozlišujeme: radiátory, konvektory, horkovzdušné ohřívače, topné panely (keramické ohřívače), infrazářiče, halogenové ohřívače, plynová kamna, dílenské ohřívače.

Radiátory

Radiátory se nejvíce podobají klasickému ústřednímu topení, a to jak vzhledem, tak technologií. Tyto modely jsou vhodné i pro dlouhodobé či celoroční vytápění. Žebrování mají vyplněno akumulačním olejem, který teplo vyzařuje do prostoru i nějakou dobu po vypnutí radiátoru. Tento typ je ale vhodný spíše do menších a středních místností, velké prostory nedokáže dostatečně vyhřát. Díky tomu, že nevíří prach a nepřesouší vzduch jsou vhodné i pro alergiky či astmatiky. Hlavní nevýhodou jsou vysoké náklady na provoz, vysoká hmotnost a špatná mobilita (ačkoli bývají vybaveny kolečky, přesun z patra na patro je velmi náročný).

Konvektory

Technologie elektrických konvektorů se podobá průtokovým ohřívačům – zespodu nasávají studený vzduch, který prochází topným tělesem teplého vzduchu se následně ohřívají předměty v místnosti). Často jsou vybaveny ventilátorem, který urychluje přehřátí vzduchu v celé místnosti. Vhodné jsou ovšem jen pro občasné použití. Jejich velkou výhodou je vysoká mobilita (nejsou obtížné a zpravidla bývají menších rozměrů), rychlý ohřev vzduchu, vysoký výkon a snadná instalace kamkoli (případně i na zeď). Doporučují se proto jako doplněk ke klasickým radiátorům. Bohužel počítat u nich musíte také s několika nevýhodami: Konvektory nejprve ohřívají vzduch u stropu, navíc vzduch přesušují a přepalují (nejsou vhodné pro alergiky a astmatiky).

Horkovzdušné ohřívače

Horkovzdušné ohřívače se podobají konvektorům a fungují na stejném principu, vždy ale disponují ventilátorem a bývají menší. Hodí se jen pro krátkodobé vyhřátí menšího prostoru. Jejich velkou výhodou je skutečně nízká pořizovací cena a nízká hmotnost (často jen kolem 1 kg). Lze je tedy umístit prakticky kamkoli. Po stisku tlačítka se navíc můžete z tepla těšit ihned. Dražší horkovzdušné ohřívače bývají vybaveny oscilačním mechanismem, který teplo distribuuje do více směrů v místnosti. Často lze přepnout i na studený vzduch a v létě tak mohou sloužit místo klasického ventilátoru. Nevýhodou je především vysoká spotřeba a víření prachu. Tyto modely jsou vhodné jen pro občasné použití a vyhřívání malých prostor.

Topné panely / keramické ohřívače

Topné panely (keramické ohřívače) produkují teplo podobné sálavému teplu krbu. Pokud si proto z nějakého důvodu nemůžete pořídit krb, nahradit vám jej mohou právě topné panely. Jedná se o keramické ohřívače, které vydávané teplo jak sama akumulují, tak zahřívají také okolní předměty, které následně zahřejí vzduch v místnosti. Jedná se tedy o princip klasického krbu nebo ohniště. Mezi hlavní výhody patří naprosto tichý chod (nejsou-li vybaveny větrákem), skutečnost, že nevíří prach (jsou vhodné i pro alergiky a astmatiky) a spotřeba energie je (ve srovnání s ostatními typy – přijatelná). Jedná se i o jediný typ, který může sloužit jako plnohodnotná náhrada ústředního topného systému. Hlavní nevýhodou je však vysoká pořizovací cena.

Infrazářiče

Podobně jako topné panely, také infrazářiče vyzařují sálavé teplo, avšak na úplně jiném. Zahřátá wolframová vlákna produkují krátkovlnné teplo podobné slunečním paprskům. Toto teplo prostupuje předměty, povrchem místnosti i pokožkou osob a zvířat, a teprve odtud dochází k sekundárnímu zahřátí vzduchu. Pocit je proto stejný, jako při pobytu na slunci. Infrazářiče jsou ideálními elektrickými ohřívači do koupelen a lze je bez problémů zavěsit i na zeď. Navíc nevíří prach a jejich provoz je naprosto tichý. Kvůli vysoké spotřebě se ale nehodí pro dlouhodobé vytápění. Nevýhodou je také skutečnost, že zahřívají jen oblast, na kterou jsou natočeny. Hodí se proto pouze k vyhřívání menších prostor.

Halogenová topná tělesa
Halogenové zářiče patří do kategorie infrazářičů. Jejich povrchová teplota je ale výrazně vyšší (mohou dosahovat až 2 200°C) a obvykle jsou jen bodové (ohřívají jen pásmo, v jehož směru jsou natočeny). Uvolňují vlnění, které se při kontaktu s osobami nebo předměty mění na teplo. Ohřev přitom začne okamžitě po zapnutí přístroje. Kvůli velmi vysoké teplotě však halogenové zářiče nejsou vhodné pro standardní bytové využití. Nejčastěji se využívají venku (na trzích, v předzahrádkách hospod apod.).

Plynová kamna

Plynová kamna využijete v případě, že máte do domu zaveden zemní plyn, některé typy je ale možné připojit i na PB (propan-butan). Tento typ se hodí pro zavěšení nebo umístění pod nebo nad okna. VAFKO totiž musí mít zajištěn odvod spalin a zároveň napojení na zdroj plynu. Ideální jsou pro vytápění středních i větších místností. Hodí se všude tam, kde z nějakého důvodu nelze nainstalovat klasický plynový kotel. Některé modely mohou ke svému provozu potřebovat také přívod elektrické energie.

Do této kategorie se řadí i přenosné plynové přímotopy na propan-butanové láhve. Tato plynová kamna se hodí pro vyhřívání menších místností, k bodovému ohřevu (např. sedících osob) nebo také pro venkovní využití (např. zahradní přímotopy) – jako zdroje tepla či světla.

Dílenské ohřívače

Samostatnou kapitolou jsou ohřívače dílenské, které jsou určeny pro rychlé a krátkodobé vyhřívání nebytových prostor (dílen, garáží, staveb apod.). Podobně jako při výběru domácího ohřívače se i zde řiďte zejména velikostí vyhřívaného prostoru, typu zdroje napájení a způsobem ohřevu. Rozdělujeme čtyři hlavní kategorie dílenských ohřívačů, a to podle typu napájení: naftová, elektrická, infra, plynová. Naftové ohřívače – jedná se o nejvýkonnější zdroje tepla (jejich výkon může přesahovat 40 000 wattů). Mezi výhody patří zejména nízké provozní náklady (nafta patří mezi levnější pohonné hmoty). Tyto modely však produkují velké množství spalin a při chodu vyžadují pravidelné dolévání nafty. Elektrické ohřívače – jedná se o tiché stroje, které neprodukují žádné spaliny ani nespotřebovávají kyslík. Další výhodou je snadná manipulace a možnost využít je v létě také místo ventilátoru. Vyžadují ale připojení k elektrické zásuvce, jejich chod proto také nepatří mezi nejlevnější. Infra ohřívače – podobně jako oblíbená ohřívače do koupelen i dílenské infra ohřívače vzduchu disponují vyhřívanou trubicí, ze které se šíří sálavé teplo (nejdříve se proto ohřejí předměty, a teprve potom vzduch). Díky tomu, že nevíří prach, jsou ideální do prašných provozů. Počítat ale musíte s pomalejším zahřátím vzduchu a vyšší provozní cenou. Plynové teplomety – musí být napojeny na přípojku zemního plynu nebo propan-butanovou láhev. Pochlubit se mohou vysokým výkonem a rychle ohřátým vzduchem. Nevýhodou je produkce spalin a skutečnost, že při svém chodu spotřebovávají okolní kyslík.

Rozdělení podle způsobu umístění

Důležitým kritériem při výběru je také způsob umístění topného tělesa. Na trhu lze nalézt jak přenosné, tak i závěsné ohřívače. Vybírejte podle toho, zda budete vytápět jen jeden konkrétní prostor nebo zamýšlíte přímotop přenášet.

Závěsné ohřívače se hodí pro trvalé umístění na zeď. Přenosné ohřívače jsou ideálním řešením pro ty, kteří chtějí přitápět pouze občasně a střídavě ve více místnostech, na chatě pod.

Vždy myslete také na napájení (blízkost elektrické zásuvky, plynové přípojky, odvod spalin). Zvažte velikost prostoru, který je pro ohřívač vzduchu určen (v okolí nesmí být hořlavé předměty a povrchy).

Rozdělení podle druhu napájení
Co se týče zdroje energie, vybírat můžete zejména mezi elektrickými a plynovými ohřívači (u dílenských modelů pak i mezi naftovými). Elektrické ohřívače vyžadují blízkost elektrické zásuvky, plynová zase přípojku na zemní plyn nebo propan-butanové láhve.

Funkce

Mnohé ohřívače disponují jednou, dvěma nebo celou řadou přídavných funkcí. Mezi ty nejčastější patří: regulace výkonu, termostat, Fast-Warm, Anti-Freeze, pojistka proti přehřátí, pojistka proti převrhnutí, dálkové ovládání.

Regulace výkonu

Tuto funkci rozhodně doporučujeme. Umožní vám zvolit právě takový topný výkon, který budete v daných podmínkách potřebovat (při silných mrazech a při potřebě vytopit velkou místnost výkon jednoduše zvýšíte).

Termostat
Díky termostatu lze obvykle nastavit čas, dobu vytápění i teplotu (nebo alespoň dva tyto parametry). Prostory tak budete moci vytápět jen v době, kdy to potřebujete (přímotop může sepnout např. těsně před návratem na chatu). Termostat proto výrazně snižuje provozní náklady.

Důležité parametry

Kromě typu a zdroje energie se při výběru přímotopu zaměřte také na tyto parametry: topný výkon, spotřeba, rozměry, hmotnost, materiál a design.

Tipy na závěr

Nejefektivnější přímotopy z hlediska poměru ceny a výkonu jsou ty, které se plní olejem. Olej totiž zadržuje teplo po dlouhou dobu. Ať už sháníte elektrické, plynové nebo keramické topné těleso levně, můžete se porozhlédnout i v bazarech, případně počkat na výprodeje, akce nebo slevy přímotopů.