Čím se řídit při výběru sjezdových lyží?
Před výběrem nových lyží je důležité, aby si každý odpověděl na pár otázek, díky kterým zjistí, jaký je typ lyžaře, a tím pádem i jaké lyže jsou pro něj vhodné.
V první řadě je nutné si ujasnit, že lyže které nabízí většina obchodů jsou carvningové sjezdové lyže. Je tedy důležité rozhodovat podle celkové postavy lyžaře (výška, váha), neboť carvingové lyže jsou nastaveny přesně na tyto parametry. Dalšími parametry pro výběr může být i styl a rychlost jízdy nebo i to, kolik se na lyžích najezdí.
Nyní již k parametrů, které vám usnadní volbu nejlepších lyží pro vaše potřeby.
Délka a šířka sjezdových lyží
Délka lyže je závislá na úrovni lyžaře a na jeho postavě. Méně pokročilí by měli vybírat kratší lyže, které lépe drží stopu na sněhu. Začátečníkům se doporučují lyže o cca 15 až 20 cm kratší než je výška lyžaře. Maximální délka lýží by však neměla přesáhnout 170 cm. Sportovní a velmi pokročilí lyžaři, vyznávající rychlou jízdu, pak mohou volit lyže delší, individuálně až do délky odpovídající své výšce. Maximum pak není nijak omezeno.
Vykrojení sjezdových lyží
Vykrojení lyží napomáhá tomu, aby k vyjetí oblouku bylo zapotřebí co nejmenší úsilí. Dle vykrojení a stylu své jízdy můžete dosáhnout od volných ladných obloučků až razantním sportovním náklonům. Carvingové lyže jsou výhodné pro starší lyžaře, ženy a lyžaře s kloubními a jinými zdravotními potížemi. Při přechodu z klasických lyží doporučujeme spíše menší vykrojení. Pro začátečníky naopak větší vykrojení
Radius sjezdových lyží
Lyže s kratším radiusem jsou více točivé, jednodušeji se ovládají, ale nedrží směr při přímé jízdě. Lyže s delším jsou přesným opakem. Lyže pro rychlou jízdu dlouhým obloukem mají rádius 20 – 25 metrů, univerzální i pod 20 metrů. Silně vykrojené tzv. Funcarvery mají rádius 9 – 12 metrů, univerzály většinou 12-17 m.
Cena sjezdových lyží
Cena je velice individuální. Vysloveně přímá úměra sice neplatí, ale levná lyže bude takřka určitě méně kvalitní a vydrží méně než drahá téže značky. Ovšem i levná lyže má svého spokojeného jezdce a samotná cena nezaručuje vysokou životnost.
Druhy sjezdových lyží
- All-round carver – lyže vhodná pro široké spektrum jezdců, od začátečníků po středně pokročilé lyžaře jezdící rychlostí až 50 km/h.
- Slalomka – lyže vhodná pro dobré sportovní jezdce, kteří uznávají krátký až střední oblouk a výraznou jízdu po hraně. Rychlost se pohybuje přibližně do 50 km/h.
- Obřačka – lyže určené pouze pro rychlostně a na dlouhý oblouk zaměřené jezdce expertní kategorie, fyzicky zdatné. Na obřačkách lze dosahovat vysokých rychlostí, a jízdy si užijete často i v rychlosti okolo 70 km/h.
- Crosscarver – lyže pro sportovní jezdce, na upravené i neupravené sjezdovky a pro střední a delší oblouk. Vhodná pro rychlejší lyžaře cca do 60 km/h.
- All-mountain – vhodná pro lyžaře, kteří milují prašan a jiný neupravený terén. Nepohrdnou však ani sjezdovkou. Lyži je nutno vybírat podle očekávání lyžaře – je potřeba zvážit poměr ve kterém bude lyžař jezdit po upravených a neupravených sjezdovkách.
- Snowblade – jedná se o nejkratší lyže. Často kratší než 1 m. Jsou vhodné spíše pro zábavu a pro různé akrobatické radovánky.