Menu Zavřeno

Nejlepší zajímavosti o Chorvatsku

Chorvatsko je nádherná země s bohatou historií, působivým pobřežím a malebnými městy. Zde jsou některé zajímavosti o Chorvatsku:

 1. Pobřeží s tisíci ostrovy: Chorvatsko je známé svým úchvatným pobřežím na Jadranu, které je lemováno tisíci ostrovy. Krásné pláže, útesy a azurové moře přitahují návštěvníky z celého světa.
 2. Dubrovnik – Perla Jaderského moře: Dubrovnik, známý také jako „Perla Jaderského moře,“ je historické město obklopené kamennými hradbami. Město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.
 3. Národní parky: Chorvatsko je domovem několika národních parků, jako je Plitvická jezera s kaskádovitými vodopády a Krka s malebnými vodopády.
 4. Diokleciánův palác v Splitu: V Splitu můžete navštívit Diokleciánův palác, který byl postaven římským císařem Diokleciánem v 4. století. Je to jedno z nejlépe zachovalých římských archeologických míst na světě.
 5. Ostrovy s unikátní atmosférou: Chorvatsko má mnoho krásných ostrovů, z nichž některé jsou turisty oblíbené pro svou unikátní atmosféru. Hvar, Brač a Vis jsou jen některé z nich.
 6. Pláže pro každého: Chorvatsko nabízí různé typy pláží. Od oblázkových a kamenných pláží na jihu po písčité pláže na severu země.
 7. Místní gastronomie: Chorvatská kuchyně je rozmanitá a odráží regionální vlivy. Tradiční jídla zahrnují různé druhy mořských plodů, domácí těstoviny, olivový olej a místní vína.
 8. Historický Split: Město Split je známé svým historickým centrem s úzkými uličkami, kde se mísí starověká a středověká architektura.
 9. Chorvatský jazyk: Chorvatština je jedním z jižních slovanských jazyků. I když je podobná srbštině a bosenštině, má své vlastní charakteristiky.
 10. Hra o trůny: Několik míst v Chorvatsku bylo použito jako kulisy pro natáčení populární televizní série Hra o trůny, včetně Dubrovníka, kde byl použit pro královské město Králova přístaviště.

Chorvatsko spojuje krásné přírodní scenérie, historická města a pohostinnou kulturu, což z něj činí atraktivní destinaci pro turisty po celý rok.

Víte, že..

 1. Zrće je považována za nejlepší a nejupravenější pláž na Jadranu.
 2. Istrie má svoji šikmou věž v Završju, která je vysoká 22 metrů a nakloněná 40 centimetrů.
 3. Opatijská riviéra byla společně s Azurovým pobrežím hlavním cílem habsburské elity, dodnes má přívlastek Jadranské Nice.
 4. Senj-om prochází 45. rovnobežka „Sunčanik“. Karneval v Rijeke patří mezi tři nejatraktivnější karnevaly v Evropě.
 5. Město Zadar má první mořské klávesy na světě, které vytvářejí zvuk pouze pod vlivem větru a mořských vln.
 6. Na omítku majáku Veli Rat na ostrově Dugi otok bylo použitých 100 000 vaječných žloutků.
 7. Na stavbu Bílého domu ve Washingtonu je použitý mramor z ostrova Brač.
 8. Trogirská kaple obsahuje 150 lidských postav – skulptur.
 9. Dubrovník – město bylo založeno před 1300 lety uprchlíky z řeckého Epidauru.
 10. Torpédo, jak ho známe dnes vynalezl chorvatský důstojník v důchodu Ivan Lupis-Lukić v roce 1860.
 11. Kosatec je chorvatským národním květem.
 12. Malý Ston je známý podle nejchutnějších ústřic na světě.
 13. Sůl z Paškého a Stonského solivaru je nejčistší ve Středozemí.
 14. Chorvatské pobřeží se skládá z více jak 1000 ostrovů a ostrůvků.
 15. Největší ostrovem je Krk ležící v Kvarnerském zálivu.