Menu Zavřeno

Nejlepší zajímavosti o hedvábí

Jemný materiál s bohatou historií

Hedvábí zůstává vyhledávaným materiálem díky své jemnosti, lesku a jedinečné historii. Je to textilie spojená s elegancí a luxusem, která přetrvává po tisíciletí.

 1. Původ v Číně: Hedvábí má původ v Číně, kde bylo známo už před více než 5 000 lety. Legendární císař Huangdi je údajně objevil, když seděl pod morušovým stromem a do jeho čaje spadl kokon bource morušového, což vedlo k objevení způsobu výroby hedvábí.
 2. Tajemství výroby: Výroba hedvábí byla dlouho tajným postupem chráněným Čínou. Kdo se pokusil vynést červený kokon bource morušového mimo hranice Číny, mohl být potrestán smrtí.
 3. Jedinečná struktura: Hedvábí má jedinečnou strukturu vláken, která mu dodává jeho hladký lesk a jemný dotek. Je to přírodní textilní materiál, který je lehčí než bavlna a prodyšnější než vlna.
 4. Morušový strom: Pro pěstování bource morušového, který produkuje hedvábná vlákna, se pěstuje morušový strom (Morus). Tento strom poskytuje potravu housenkám, které později vytvářejí kokony.
 5. Různé typy hedvábí: Existují různé typy hedvábí, včetně mulberry hedvábí (nejčastější), tussah hedvábí (divoké hedvábí) a muga hedvábí (produkované v Indii).
 6. Hedvábí na hedvábném: První hedvábný lis byl vynalezen v roce 1718 v Anglii. Tento vynález zvýšil produkci hedvábí a snížil jeho náklady.
 7. Hedvábná cesta: Hedvábí hrálo klíčovou roli na staré Hedvábné cestě, což byla obchodní síť, která propojovala Východní Asii se Středním východem a Evropou.
 8. Symbol luxusu: Hedvábí bylo dlouho považováno za symbol luxusu a bohatství. V minulosti bylo používáno pouze pro šlechtu a vládnoucí třídy.
 9. Hedvábí v českých zemích: V Českých zemích bylo hedvábí známo již ve středověku, a to zejména ve městě Krumlově. Zde byla vybudována hedvábnická dílna v roce 1659.
 10. Ekologické hedvábí: Ekologické metody pěstování morušového stromu a výroby hedvábí se stávají stále populárnějšími. Tyto metody minimalizují negativní dopady na životní prostředí.

Víte také, že..

 1. Kolébkou hedvábí je Čína, první doklady o prudukci tkaniny pocházejí z r. 3500 př.n.l.
 2. Nejstarším dokladem „mezinárodního“ obchodu je hedvábí vpletené do vlasů egyptské mumie pocházející z r. 1070 př.n.l.
 3. Do Severní Ameriky zavedl výrobu hedvábí Karel I. v roce 1619.
 4. Vojáci nosili hedvábné košile pod zbrojí jako ochranu proti šípům nepřítele, který díky této látce nepronikl příliš hluboko.
 5. Vyrábí se z něj také padáky, pneumatiky na bicykly a podkladový materiál pro malbu.
 6. Dnes se hedvábí produkuje zhruba ve 30 zemích.
 7. Hedvábí je přírodní proteinové vlákno získávané z kukel larev bource morušového.
 8. Podobné vlákno produkují také včely, vosy, mravenci a pavouci.
 9. Vlákno hedvábí má bílou barvu, měkký omak a díky trojúhelníkové struktuře se na něm světlo láme do různých úhlů.
 10. Je to jedno z nejpevnějších přírodních vláken. Je-li mokré, ztrácí 20% své pevnosti.