Menu Zavřeno

Zajímavosti o Kataru

Víte, že..

Katar je malá země bohatá na ropu, která se nachází na Arabském poloostrově v západní Asii. Na jihu sousedí se Saúdskou Arábií a na východě s Perským zálivem. Hlavním městem Kataru je Dauhá. Zde jsou některá zajímavá fakta o Kataru:

Katar je jednou z nejbohatších zemí světa s příjmem na hlavu kolem 130 000 USD. Mohou za to velké zásoby ropy a zemního plynu, které tvoří většinu jejího HDP.

Katar je konstituční monarchií, kde je hlavou státu emír Tamim bin Hamad Al Thani.

Katar má populaci asi 2,7 milionu lidí s pestrou směsí národností. Většinu populace tvoří krajané z jiných zemí, z nichž mnozí pracují v ropném a plynárenském průmyslu.

Katar je domovem řady muzeí a kulturních institucí světové úrovně, včetně Muzea islámského umění a Katarského národního muzea.

Katar hostil Mistrovství světa ve fotbale v roce 2022 a stal se tak první arabskou zemí, která tuto událost pořádala.

Katar má horké a suché pouštní klima s teplotami dosahujícími až 50 stupňů Celsia (122 stupňů Fahrenheita) v létě.

Katar je domovem řady původních druhů, včetně oryxe arabského, druhu antilopy, která je v regionu původní.

Katar má vysokou míru gramotnosti, přibližně 96 % populace umí číst a psát.

Katar má silnou ekonomiku se zaměřením na export ropy a zemního plynu. Země také masivně investuje do infrastruktury, včetně výstavby nových letišť, silnic a masivního nového přístavu.

Katar je členem Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC), regionální organizace, která podporuje hospodářskou spolupráci mezi svými členskými státy.