Menu Zavřeno

Zajímavosti o fotbale

Fotbal je nejoblíbenějším sportem na světě a má bohatou historii a kulturní význam. Zde jsou některé zajímavosti o fotbale:

 1. Historie: Moderní fotbal se vyvinul v 19. století v Anglii. Pravidla hry byla poprvé kodifikována v roce 1863, kdy byla založena The Football Association.
 2. FIFA: Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) byla založena v roce 1904 a stala se hlavní autoritou pro organizaci světového fotbalu. Každé čtyři roky pořádá mistrovství světa ve fotbale.
 3. Mistrovství světa: První Mistrovství světa ve fotbale se konalo v Uruguayi v roce 1930. Od té doby se stalo jedním z nejprestižnějších sportovních událostí na světě.
 4. Pelé a Maradona: Pelé a Diego Maradona jsou dvěma z největších fotbalových legend. Oba hráči získali několik ocenění a jsou považováni za ikony tohoto sportu.
 5. Góly: Nejrychlejší gól v historii světových šampionátů byl dosažen Hakanem Şükürem v roce 2002 po pouhých 11 sekundách hry.
 6. Derby: Některá fotbalová utkání jsou známá jako derby a představují soutěže mezi místními týmy. Slavnými derby jsou například El Clásico mezi FC Barcelona a Real Madrid.
 7. Peleton: Termín „peloton“ se používá v některých zemích pro označení skupiny fotbalistů, kteří jsou v blízkosti míče, a která vytváří hustou hromadu hráčů.
 8. Zlatý míč: Cena Zlatý míč je udělována nejlepšímu fotbalistovi světa každoročně od roku 1956. Lionel Messi a Cristiano Ronaldo jsou dva hráči, kteří dominují v poslední době.
 9. Fotbalová horečka: Fotbal často vyvolává vášně a horečku po celém světě, zejména během velkých turnajů, jako jsou mistrovství světa nebo kontinentální šampionáty.
 10. Různé formy fotbalu: Existuje mnoho variant fotbalu, včetně halového fotbalu, plážového fotbalu, fotbalu s malými brankami a ženského fotbalu, které mají své vlastní unikátní pravidla a charakteristiky.

Fotbal se stal nejen sportem, ale také globálním fenoménem, který spojuje lidi různých kultur a národností. Jeho jedinečná kombinace dovedností, vzrušení a soutěže přitahuje miliony fanoušků po celém světě.

Víte, že..

 1. Fotbalista Lee Todd a získal nejrychlejší červenou kartu v historii, a to 2 sekundy po úvodním hvizdu.
 2. Dítě staré 20 měsíců se stalo nejmladším profesionálním fotbalistou poté, co se stalo součástí belgického klubu.
 3. Kvůli mistrovství světa ve fotbale roku 2022 v Kataru příjde o život více lidí než 9. září. Důsledkem špatných pracovních podmínek pro migrující pracovníky, kteří budují stadion a infrastrukturu.
 4. 8 z 12 hostitelských měst mistrovství světa ve fotbale 2014 v Brazílii patřilo mezi 50 nejnásilnějších měst na světě.
 5. Město Lusail, hostitel FIFA World Cup finále v roce 2022 dosud neexistuje.
 6. V roce 2013, fotbalista Cristiano Ronaldo otevřel muzeum věnované sobě.
 7. První fotbalový zápas v televizi byl přátelský zápas mezi kluby Arsenalu v roce 1937.
 8. Více než 1 z 20 fotbalových zranění je způsobeno oslavou gólu na hřišti.
 9. V průměru fotbalisté naběhají 14,5 km v jediném zápase.
 10. Argentinská fotbalová legenda Diego Maradona má své vlastní náboženství stvořené jeho fanoušky.
 11. Vatikán má svůj vlastní fotbalový tým.
 12. Ronaldinova smlouva s Coca-Colou skončila poté, co byl chycen při popíjení Pepsi na tiskové konferenci.
 13. Originál míče „Adidas Brazuca“ byl vyroben v Pákistánu.
 14. Nejvíce gólů vstřelených v zápase na mistrovství světa bylo 10. V utkání mezi Maďarskem a Salvadorem v roce 1982.
 15. V roce 1969 Salvador vyhlásil válku Hondurasu, protože jejich tým prohrál ve vzájemném zápase.
 16. Německý fotbalista Mesut Ozil daroval jeho € 300000 z vítězství na MS v Brazílii na zaplacení operace pro 23 brazilských dětí.
 17. Fotbalista Didier Drogba měl podíl na příměří v jeho domovské zemi Pobřeží slonoviny, kde byla pětiletá občanská válka.
 18. V roce 1967 byla nigerijská občanská válka pozastavena, protože se obě strany chtěli dívat na exhibiční zápas fotbalisty Peleho.
 19. Fanoušek Liverpoolu v roce 2005 spáchal sebevraždu, když jeho tým ve finále LM s AC Milan prohrával po prvním poločase 3:0.
 20. Nejrychlejší gól v historii fotbalu byl 2 sekundy po výkopu.
 21. Cristiano Ronaldo financoval vzdělání 7 letého chlapce, který přežil tsunami v Indonésii 2004. Tento chlapec se v roce 2015 stal fotbalistou Sportingu Lisabon.
 22. Henry Kissinger přesvědčil Pele, aby hrál fotbal.
 23. Fotbalista Ronaldinho dostal pozornost médií ve 13 letech, když jeho tým vyhrál 23-0. Sám dal všech 23 gólů.
 24. Rozhodnutí rozhodčího v zápase mezi Argentinou a Peru v roce 1964 vedlo ke vzpouře. Zemřelo 300 fanoušků.